Asset Publisher Asset Publisher

Cóż to był za piknik...!

W sobotę 18 maja w Kopnej Górze odbyła się impreza zorganizowana przez Nadleśnictwo Supraśl pn. „Piknik z Żubrami”. Było to oficjalne otwarcie Zagrody Pokazowej Żubrów, które jednocześnie wpisywało się w obchodzoną w tym roku setną rocznicę powstania Lasów Państwowych.

Doskonała pogoda zachęciła wielu mieszkańców regionu oraz turystów do wzięcia udziału w pikniku. Po zakończeniu części oficjalnej i uroczystym otwarciu zagrody na uczestników wydarzenia czekało wiele atrakcji.

Specjalne stoiska i prezentacje przygotowali leśnicy z siedmiu nadleśnictw Puszczy Knyszyńskiej, Zakłady Usług Leśnych, przetwórcy drewna, lokalni przedsiębiorcy oraz inne instytucje i podmioty związane z lasem.

Nadleśnictwo Dojlidy miało przyjemność zaprezentować "Historię i teraźniejszość leśnictwa". W gronie zabytkowych artefaktów było można znaleźć prawdziwe perełki z minionych lat tj. stare klupy, numeratory, przyrządy do żywicowania czy cechówki. Teraźniejszość zaś prezentowały przedmioty tj. tablet, dalmierz laserowy czy wysokościomierz ultradźwiękowy. Pojawiły się także zaproszone firmy "Flay Away Plus Białystok", którzy zaprezentowali różne drony w tym wykorzystywane do oprysków i siania, a także "SmokeD" z systemem do automatycznego wykrywania pożarów. Dzięki firmie "Forex Poland" i ich symulatorowi harvestera, każdy mógł się poczuć jak operator leśnej maszyny. 

Z kolei Nadleśnictwo Knyszyn zapraszało wszystkich chętnych do wirtualnego zwiedzania Rezerwatu Krzemianka za pomocą gogli VR.

Wśród zaprezentowanych atrakcji warto wymienić m.in. stoiska przybliżające pracę leśników, którzy o niej wiele opowiadali, pokazy maszyn leśnych oraz wozów strażackich. Leśnicy prezentowali też swoje pozazawodowe zainteresowania w ramach towarzyszącej piknikowi cyklicznej imprezy „Leśnik z pasją”. Na chętnych czekały spacery z przewodnikiem po zagrodzie i przyległym do niej arboretum, przejażdżki kolejką wąskotorową, a także odwiedziny w obozie Powstańców Styczniowych oraz gawędy historyczne.  

Piknik zakończył koncert zespołu MEGA BAND.

Zdjęcia i montaż filmu: Rafał Supiński, RDLP w Białymstoku