Wydawca treści
SPRZEDAŻ SADZONEK
Gospodarstwo Nasienno - Szkółkarskie produkuje sadzonki na potrzeby własne, a także do sprzedaży detalicznej. Hodujemy przede wszystkim sadzonki gatunków leśnych, ale w naszej leśnej ofercie szkółkarskiej znajdują się także sadzonki krzewów ozdobnych.
Gwarancją najwyższej jakości sadzonek są nasiona wyselekcjonowane z własnej bazy nasiennej oraz sprawdzone technologie produkcji.
Sprzedaż sadzonek w dni robocze w godzinach 9.00-14.00. Przed planowanym zakupem w sprawie dostępności i zakupu sadzonek prosimy kontaktować się z leśniczym szkółkarzem:
Lech Chwaszczewski: tel.: 603 594 115
Najnowsze aktualności
IX Spotkania Hubertowskie w Puszczy Knyszyńskiej
IX Spotkania Hubertowskie w Puszczy Knyszyńskiej
Już dziewiąty raz w Czarnej Białostockiej odbyły się Spotkania Hubertowskie.
IX Spotkania Hubertowskie w Puszczy Knyszyńskiej rozpoczęły się w sobotę 5 września zawodami w strzelectwie myśliwskim na strzelnicy w Karakulach, gdzie myśliwi rywalizowali o miano najlepszego strzelca. Następnie, w kościele pw. Świętej Rodziny odbyło się IV Międzynarodowe Seminarium Naukowe „Czy warto liczyć zwierzynę".
Referaty wygłosili: Zbigniew Borowski z Instytutu Badawczego Leśnictwa, Jakub Pałubicki z Wyższej Szkoły Zarządzania Środowiskiem w Tucholi i prof. Jan Grajewski z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, prof. Jakub Borkowski i Marta Damaszel z Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie, Piotr Wawrzyniak z RDLP w Białymstoku. Poruszono m.in. takie kwestie, jak zasadność liczenia zwierzyny, czy – jak najbardziej aktualne – problemy gospodarowania populacją dzika.
W seminarium wzięli udział myśliwi, leśnicy, ludzie świata nauki i samorządowcy. Szerokie spektrum tematów jakie zaprezentowano oraz dyskusje, które toczyły się podczas wykładów i w kuluarach, świadczą o potrzebie wypracowania korzystnych rozwiązań problemów na styku myśliwi-rolnicy- leśnicy. Zmiany, zachodzące w biologii i sposobach żerowania oraz zachowań zwierząt – w szczególności dzików – które są coraz częściej sprawcami dotkliwych szkód w uprawach rolnych, to problem o którym warto dyskutować i wspólnie w jak najszerszym gronie znaleźć najbardziej korzystne rozwiązania.
Niedzielne uroczystości rozpoczęły się nabożeństwem w Kościele pw. Świętej Rodziny w Czarnej Białostockiej z udziałem leśników, myśliwych, zaproszonych gości i mieszkańców. Kościół, z unikalnym w skali kraju ołtarzem i wystrojem wykonanym z poroży jeleniowatych oraz ołtarzem przedstawiającym św. Eustachego – patrona leśników i myśliwych, podkreślał myśliwski i leśny charakter uroczystości.
Od godziny 14 w wyjątkowej scenerii nad Zalewem Czapielówka były liczne atrakcje dla ciała i dla ducha. Tradycyjnie już odbył się konkurs kulinarny „Hubertowskie Jadło", gdzie można było skosztować potraw przygotowanych przez uczestników w kategoriach: potrawy z ziemniaków, leśne rarytasy i nalewki. Na usytuowanej na pomoście scenie odbywały się koncerty orkiestry dętej z Sokółki, zespołu "Hubertus", solistów zespołu "Belcanto", zespołów "I o to chodzi" oraz "Sakseufonia", Trio Akordeonowego "Akord", "Gaj", oraz zespołu muzyki myśliwskiej Polskiego Związku Łowieckiego pod kierownictwem Mieczysława Leśniczaka.
Aplauz publiczności wzbudziły pokazy sokolników, wabienia zwierzyny, a także prezentacja psów myśliwskich. Tradycyjnie największym zainteresowaniem cieszyły się stoiska nadleśnictw Leśnego Kompleksu Promocyjnego Puszczy Knyszyńskiej i Nadleśnictwa Suwałki, gdzie można było wziąć udział w konkursach i zabawach przygotowanych przez leśników, zapoznać się z funkcjonowaniem szkółki kontenerowej, obejrzeć prezentacje sprzętu szkółkarskiego i do utrzymania dróg, oraz maszyny używane przez zakłady usług leśnych. Chętni mogli pomierzyć dłużycę i stos drewna, za pomocą świdra Presslera policzyć przyrosty w drewnie, samodzielnie wykonać budki dla ptaków, posadzić własne drzewko, a nawet zakupić sadzonki drzew i krzewów.
Coroczne Spotkania Hubertowskie przyjęły sobie za cel przybliżanie społeczeństwu tradycji i kultury łowieckiej oraz możliwość poznania pracy i pasji leśników. Licznie odwiedzający imprezę świadczą, że warto przybliżać tematy związane z lasem i można to robić w sposób naprawdę ciekawy.
Organizatorami tegorocznych Spotkań Hubertowskich w Puszczy Knyszyńskiej byli: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku, Powiat Białostocki, Gmina Czarna Białostocka, Polski Związek Łowiecki Zarząd Okręgowy w Białymstoku, parafia pw. Św. Rodziny, Dom Kultury W Czarnej Białostockiej
Do zobaczenia za rok na X jubileuszowych Spotkaniach Hubertowskich w Puszczy Knyszyńskiej.
Autorzy zdjęć :
Alicja Milewska
Wojciech Borys
Grzegorz Wilczewski
Andrzej Kudlewski
Luiza Antowska
Jacek Bielski