Wydawca treści Wydawca treści

REZERWATY PRZYRODY

Obejmują obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, zwierząt i grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi. Uznanie obszaru za rezerwat przyrody następuje w drodze zarządzenia regionalnego dyrektora ochrony środowiska.

 

Rezerwat Budzisk

Rezerwat „Budzisk" jest  najstarszym rezerwatem przyrodniczym w Puszczy Knyszyńskiej. Utworzony został w 1970 r. z inicjatywy miejscowych leśników. Powierzchnia Rezerwatu wynosi 341,00 ha. Obowiązują w nim dwie kategorie ochrony: rezerwat ścisły o pow. 50,25 ha – bez jakiejkolwiek bezpośredniej ingerencji człowieka oraz rezerwat częściowy na pozostałym obszarze.  Powołaniu rezerwatu przyświecała idea zachowania fragmentu Puszczy Knyszyńskiej z naturalnymi zbiorowiskami leśnymi, torfowiskowymi, łąkowymi i źródliskowymi.

W rezerwacie Budzisk początek swój ma rzeka Migówka, która wije się  przez cały rezerwat by zakończyć swój bieg w rzece Sokołda. O wyjątkowości tego miejsca decyduje także obfitość rzadkich okazów fauny. W rezerwacie spotkać można rysia, obserwować lub usłyszeć puszczyka, włochatkę, derkacza, dzięcioła trójpalczastego oraz wiele innych równie unikalnych zwierząt.

 

Rezerwat Jesionowe Góry

Rezerwat „Jesionowe Góry" znajduje się w północnej części zwartego kompleksu leśnego Puszczy Knyszyńskiej – w leśnictwie Wilcza Jama. Powołany został Zarządzeniem Ministra Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych z dnia 19 stycznia 1987 r., w celu zachowania naturalnych zbiorowisk Puszczy Knyszyńskiej i ich bioróżnorodności. Powierzchnia ogólna rezerwatu wynosi 375,50 ha. W części zachodniej i południowej rezerwatu usytuowane są misy wytopiskowe wypełnione torfami. Od północnego wschodu obszar rezerwatu zamykają doliny strumienia „Łowiczanka" i rzeki „Jałówki".

 

Rezerwat Starodrzew Szyndzielski

Rezerwat częściowy „Starodrzew Szyndzielski" powołano na mocy Zarządzenia Ministra Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych z dnia 28 sierpnia 1990 r., w celu zachowania unikatowego fragmentu Puszczy Knyszyńskiej, porośniętego ciepłolubnym lasem sosnowo-świerkowo-dębowym o charakterze grądu miodownikowego (Meliti-Carpinetum). Powierzchnia ogólna rezerwatu 79,74 ha. Prócz naturalnych zbiorowisk roślinnych, chroni się tu również zagrożone i rzadkie gatunki zwierząt, roślin i grzybów.

 

Rezerwat Taboły

Rezerwat „Taboły" leży w północno-wschodniej części Puszczy Knyszyńskiej. Został powołany na mocy Rozporządzenia Wojewody Podlaskiego z dnia 16 lipca 2001 r. Jest to jedno z największych torfowisk w Polsce.

Objęty jest ochroną częściową, której celem jest zachowanie fragmentu Puszczy Knyszyńskiej ze zbiorowiskami boru mechowiskowego i boru świerkowo-torfowcowego oraz brzeziny bagiennej odznaczające się wysokim stopniem naturalności. Powierzchnia ogólna rezerwatu wynosi 303,84 ha. Najbogatszym w gatunki roślinne zespołem w rezerwacie jest biel, czyli sosnowo-brzozowy las bagienny. Występuje tu przeszło 70 gatunków roślin, gdzie około 30% stanowią mchy i torfowce.

O wyjątkowości tego miejsca decyduje także obfitość rzadkich  okazów flory. Można tu spotkać storczyka plamistego, podkolana białego, listerię sercowatą, wawrzynka wilczełyko, widłaka jałowcowegoczy turzycę strunową (Carex chordorrhiza) .

 

Rezerwat Bartoszycha

Rezerwat „Bartoszycha" jest najmłodszym rezerwatem przyrody na terenie naszego nadleśnictwa. Utworzony został z inicjatywy leśników Nadleśnictwa Czarna Białostocka w ramach ogólnopolskiej akcji 100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych. Powierzchnia rezerwatu wynosi 94,27 ha. Rezerwat powołany został Zarządzeniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku z dnia 4 grudnia 2024 roku w sprawie uznania za rezerwat przyrody „Bartoszycha”.

Celem rezerwatu jest zachowanie siedlisk priorytetowych łęgów wierzbowych, topolowych olszowych i jesionowych, borów i lasów bagiennych oraz siedliska przyrodniczego grądu środkowoeuropejskiego i subkontynentalnego znajdujących się na terenie Puszczy Knyszyńskiej. Występują tutaj licznie chronione rośliny, grzyby oraz zwierzęta.

Nasz najmłodszy rezerwat jest istotny również z punktu widzenia retencji wody. Występują tutaj drzewa, które są przewrócone i zalegają w korycie rzeki przepływającej przez rezerwat, przez co spowalniają odpływ wody. W retencji wody na tym obszarze pomocne są również bobry.

Inspiracją dla nazwy rezerwatu Bartoszycha jest rzeka o tej samej nazwie przepływająca przez ten teren.

 

 

 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Konkurs "Zaprojektuj przestrzeń Czarnej Białostockiej"

Konkurs "Zaprojektuj przestrzeń Czarnej Białostockiej"

Konkurs na opracowanie koncepcji placu miejskiego oraz terenu wzdłuż kolejki wąskotorowej w Czarnej Białostockiej

Nadleśnictwo Czarna Białostocka i Gmina czarna Białostocka zapraszają do wzięcia udziału w konkursie na opracowanie koncepcji zagospodarowania Placu Miejskiego oraz terenu wzdłuż kolejki wąskotorowej w Czarnej Białostockiej. Przedmiotem Konkursu jest opracowanie szczegółowej koncepcji zagospodarowania Placu Miejskiego przed budynkiem Urzędu Miejskiego wraz z powiązaniem go z terenem wzdłuż kolejki wąskotorowej na odcinku od ulicy J. Piłsudskiego do przejazdu kolejowego przy ulicy Fabrycznej w Czarnej Białostockiej.

Konkurs kierowany jest zarówno do architektów i urbanistów jak również do studentów kierunków: architektura, urbanistyka, architektura krajobrazu i gospodarka przestrzenna. Wszystkich chętnych zapraszamy do zapoznania się z Regulaminem Konkursu i do złożenia pracy konkursowej.

Więcej na stronie Urzędu Miejskiego w Czarnej Białostockiej.

http://czarnabialostocka.pl/konkurs.php

Przewidziano atrakcyjne nagrody.
Więcej szczegółów w Regulaminie Konkursu.