Wydawca treści Wydawca treści

OŚRODEK EDUKACJI LEŚNEJ "STARA WYŁUSZCZARNIA" im. LEŚNIKÓW PUSZCZY KNYSZYŃSKIEJ

Serdecznie zapraszamy do Ośrodka Edukacji Leśnej

„Stara Wyłuszczarnia" im. Leśników Puszczy Knyszyńskiej

Kto wie, do czego służy drewno? Każdy! Ale kto wie, że jest aż 30 tys. sposobów, żeby wykorzystać ten surowiec? No właśnie, trudno wymienić więcej niż kilkanaście. Kto chce poznać ich więcej - powinien odwiedzić Ośrodek Edukacji Leśnej „Stara Wyłuszczarnia" im. Leśników Puszczy Knyszyńskiej w Czarnej Białostockiej.

Taka wizyta to gratka zarówno dla szkolnych wycieczek, jak i spragnionych wiedzy i zaskakujących ciekawostek turystów. Warto się tam wybrać ze znajomymi, rodziną czy z całą klasą. W wyłuszczarni bowiem dowiemy się wszystkiego o lasach, jakie mamy teraz, ale też poznać lokalną historię i poczuć atmosferę, jaka niegdyś panowała wśród leśników, zwiedzając zrekonstruowaną kancelarię leśniczego sprzed lat.

W Starej Wyłuszczarni można też oczywiście zobaczyć i porównać współczesne metody łuszczenia nasion z historycznymi. Maszyny, urządzenia oraz archiwalne zdjęcia pomagają poznać proces technologiczny łuszczenia sprzed II wojny światowej. Ciekawostką jest też żywicowanie - niegdyś bardzo popularne w naszym regionie. By pozyskać żywicę, nacinano drzewo iglaste. Teraz już się na naszych terenach tego nie robi.

Wyłuszczarnia Nasion wzbudza wielki entuzjazm zwłaszcza u dzieci. Pokazywane tu przedmioty i opowiadane historie inspirują je do zabawy. Ale prezentowane wystawy to też gratka dla dorosłych. Na piętrze jest wydzielone miejsce do wystaw tymczasowych, gdzie każda osoba, posiadająca swój dorobek artystyczny (obrazy, rzeźby, zdjęcia itp.) może nieodpłatnie zaprezentować swoje dzieła.

Natomiast w sali konferencyjnej-edukacyjnej, którą można wynająć na komercyjne spotkania: konferencje, szkolenia, narady, odbywają się również zajęcia edukacyjno-przyrodnicze.

 

  

W sprawie rezerwacji i szczegółów dotyczących zajęć edukacyjnych prosimy o kontakt z

Wojciechem Rudnikiem tel.: 85 710 37 18, 603 934 344, e-mail: wojciech.rudnik@bialystok.lasy.gov.pl

 

Ośrodek Edukacji Leśnej „Stara Wyłuszczarnia" im. Leśników Puszczy Knyszyńskiej 

czynny od pn. do pt. w godzinach od 09.00-14.00