Asset Publisher Asset Publisher

Leśny Kompleks Promocyjny Puszcza Knyszyńska

Do lasu po spokój i nowe siły....

 

LKP Puszcza Knyszyńska powstał w listopadzie 2011 roku jako trzeci taki obiekt na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, obok LKP Puszcza Białowieska i LKP Lasy Mazurskie.

LKP Puszcza Knyszyńska powstał w listopadzie 2011 roku jako trzeci taki obiekt na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, obok LKP Puszcza Białowieska i LKP Lasy Mazurskie.

W momencie powoływania naszego najmłodszego LKP w jego skład weszły tereny nadleśnictw Supraśl, Dojlidy i Czarna Białostocka, a łączny obszar obiektu wynosił 47 486 ha. W styczniu 2013r. Dyrektor Generalny Lasów Państwowych podjął decyzję o powiększeniu LKP o Nadleśnictwo Krynki. Po rozszerzeniu kompleks powiększył się do 62 319 ha.
Obszar LKP to najbardziej charakterystyczny fragment Puszczy Knyszyńskiej. Obejmuje wszystkie rodzaje środowisk puszczańskich oraz miasto Białystok wraz z otaczającymi go ze wszystkich stron mniejszymi kompleksami leśnymi.

Celem działania LKP jest promocja trwale zrównoważonej gospodarki leśnej, ochrona zasobów przyrody w lasach oraz edukacja leśna społeczeństwa. Leśny Kompleks Promocyjny „Puszcza Knyszyńska" - to najbardziej charakterystyczna część Puszczy pod względem przyrodniczym. Obejmuje zarówno lasy iglaste z najcenniejszym ekotypem sosny "supraskiej", bardzo cenne przyrodniczo lasy liściaste, jak również bagna, trzęsawiska i lasy podmokłe. Charakterystyczną cechą występującej tu roślinności jest jej wybitnie borealny charakter, a także współistnienie zbiorowisk mających swoje optima rozwoju w Europie Środkowej. Wśród siedlisk borowych największą powierzchnię zajmuje bór mieszany świeży, w którym dominującym gatunkiem w drzewostanie jest sosna. Znaczny udział stanowią ponad 100-letnie bory mieszane sosnowo – świerkowe. Wyróżnia się tu również bór mieszany wielogatunkowy z udziałem dębów, rosnących wśród litego drzewostanu iglastego.

Puszcza stanowi wielką ostoję zwierzyny. Obok łosia, jelenia, sarny, dzika, borsuka, bobra, występują tu gatunki rzadkie, takie jak: ryś, wilk, żubr.

Żubry trafiły do Puszczy Knyszyńskiej w 1969 roku, kiedy to w okolicach Walił pojawił się samotny żubr – byk. Prawdopodobnie przywędrował on z Puszczy Białowieskiej. W 1973 roku odłowiono w Puszczy Białowieskiej 5 osobników i wypuszczono je na wolność na terenie Nadleśnictwa Waliły. Od tego momentu na terenie Puszczy Knyszyńskiej bytuje wolnościowe stado żubrów. Obecnie liczy ono około 94 osobników. Ten wielki i piękny ssak stał się trwałym elementem fauny Puszczy Knyszyńskiej. Powstałe stado żubrów jest kolejną chlubną kartą w dziejach restytucji tego gatunku.
Ciekawą historię ma również bóbr, który wyginął w Polsce w połowie XIX wieku. Do Puszczy Knyszyńskiej najprawdopodobniej ponownie przywędrował z Białorusi. Pierwsze osobniki osiedliły się w okolicach obecnego rezerwatu przyrody Nietupa. Stąd rozprzestrzeniły się po całej Puszczy. Dzisiaj bobry możemy spotkać na każdym cieku wodnym w Puszczy. Populacja tego gatunku liczy sobie ponad 900 sztuk.

Na terenie Puszczy występuje co najmniej 38 gatunków lęgowych ptaków wymienionych w I Załączniku Dyrektywy Ptasiej. Dziewięć gatunków występuje w liczebnościach pozwalających teren ten uznać za ostoję o znaczeniu międzynarodowym Natura 2000. Są to: bocian czarny, trzmielojad, orlik krzykliwy, jarząbek, cietrzew, dzięcioł czarny, dzięcioł białogrzbiety, dzięcioł trójpalczasty, muchołówka mała. Występują tu również gatunki strefowe, takie jak: bocian czarny, kania ruda, orlik krzykliwy, bielik.

Wszystko to stanowi o niepowtarzalnym charakterze Puszczy.

Poszczególne gatunki wymagają zachowania odpowiednich siedlisk lęgowych i żerowisk bądź warunków siedliskowych. Często jest to osiągane dzięki podejmowanym działaniom ochrony czynnej realizowanej w ramach współpracy leśników, służb ochrony przyrody oraz organizacji pozarządowych.
Najbardziej cenne przyrodniczo fragmenty LKP są chronione w postaci 17 rezerwatów przyrody. Służą one nie tylko ochronie przyrody, ale również są miejscem badań naukowych i służą szeroko rozumianej dydaktyce.
To wszystko sprzyja wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań w gospodarce leśnej w ramach LKP w celu łączenia funkcji produkcyjnych lasów i ochrony rodzimej przyrody.

Leśny Kompleks Promocyjny Puszcza Knyszyńska – to również ogromny potencjał edukacyjno – turystyczny. Sprzymierzeńcem edukacji przyrodniczo – leśnej jest bogata infrastruktura. Na uwagę zasługuje izba edukacyjna "Orzechówka" w Nadleśnictwie Dojlidy, arboretum w Kopnej Górze, wyłuszczarnia nasion w Czarnej Białostockiej, leśna kolejka wąskotorowa z Czarnej Białostockiej do Arboretum, Silvarium w Poczopku, Szlak Ekumeniczny czy Przytulisko dla leśnych ptaków i ssaków liczne szlaki turystyczne (piesze, rowerowe, narciarskie, konne), ścieżki edukacyjne oraz wiaty.

Każdy Leśny Kompleks Promocyjny działa pod egidą Rady Naukowo – Społecznej, w skład której wchodzą przedstawiciele świata nauki, samorządów, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych. 

 

Aplikacja mobilna zaprasza do

Puszczy Knyszyńskiej

Aplikacja „Puszcza Knyszyńska" to oficjalny przewodnik mobilny oprowadzający po jednym z najpiękniejszych zakątków Podlasia. Projekt obejmuje nadleśnictwa Krynki, Czarna Białostocka, Dojlidy oraz Supraśl (złączone w Leśny Kompleks Promocyjny „Puszcza Knyszyńska"), pełne niepowtarzalnych okazów lokalnej flory i fauny.

Aplikacja to także swoiste zaproszenie na spacer – znajdują się w niej najciekawsze trasy w terenie, najciekawsze miejsca na szlakach, aktualne informacje o życiu lasu.
Wszystkie informacje zostały opracowane przez lokalnych leśników.

Nowoczesny przewodnik leśny w języku polskim (angielski i niemiecki – wkrótce)

na urządzenia z systemem android do pobrania

z google play całkowicie za darmo, jak również ze stron domowych nadleśnictw go tworzących.

https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.treespot.puszczaknyszynska

Intuicyjny interfejs aplikacji pozwala szybko znaleźć interesujące nas informacje, a dzięki lokalizacji GPS użytkownik znajdzie najciekawsze obiekty podzielone na kilka użytecznych w terenie kategorii oraz trasy piesze i rowerowe w swoim pobliżu.
Mapa w aplikacji dokładnie prezentuje tereny leśne oraz znajdujące się na nich ścieżki, a planner pozwoli ułożyć każą wycieczkę zgodnie z indywidualnymi zainteresowaniami użytkowników.

Aplikacja wykorzystuje mapy OpenStreetMap i GPS, działa w trybie offline jak i online.
Online do pobierania map do schowka i aktualizowania treści.
Offline – do korzystania z pobranych map i naszych propozycji na terenach leśnych gdzie nierzadko zasięg telefonii komórkowej jest ograniczony.

Informacje zawarte w aplikacji można znaleźć także w serwisie http://puszczaknyszynska.treespot.pl/


Bądź na bieżąco z tym, co w puszczy piszczy. 

Pobieraj co pewien czas aktualizację, żeby wiedzieć, co się wydarzyło w Puszczy i jakiego wydarzenia nie można przegapić.

Skaner kodów QR

Po zeskanowaniu dowiesz się więcej o miejscu, w którym właśnie jesteś.
 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

II przetarg nieograniczony na sprzedaż działek 1589/6 i 1589/7

II przetarg nieograniczony na sprzedaż działek 1589/6 i 1589/7

OGŁOSZENIE O PRZETARGU NIEOGRANICZONYM

 

Skarb Państwa - Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Czarna Białostocka, ul. Marszałkowska 27, 16-020 Czarna Białostocka ogłasza II przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż poniższych nieruchomości w trybie art. 38 ustawy z dnia 28 września 1991 roku o lasach (tj. Dz. U. z 2014 roku poz. 1153 ze zm.).

 

1.        Opis nieruchomości:

- działka nr 1589/6 o pow. 0,0379 ha, sklasyfikowana jako Ps V, KW nr BI1B/00116333/7, położona w obr. ewid. Czarna Białostocka, gmina Czarna Białostocka w głębi ulicy Białostockiej. Nieruchomość jest objęta MPZG osiedla Buksztel w Czarnej Białostockiej, oznaczona jako MN,U – zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna, usługi , PU – zabudowa produkcyjno – usługowa, KD – drogi publiczne, R/PU/ - rezerwa pod zabudowę produkcyjno – usługową, Zl – tereny zalesień.  Kształt działki:  nieregularny, bardzo wydłużony trójkąt. Działka, położona w strefie oddziaływania obiektów infrastruktury technicznej: elektrycznej, wodociągowej. Dostęp komunikacyjny od ul. Białostockiej drogą na niewielkim odcinku o nawierzchni asfaltowej dalej o nawierzchni gruntowej. Nieruchomość położona w otoczeniu  gruntów niezabudowanych leśnych i rolnych (łąki) i tylko na niewielkim odcinku w otoczeniu  zabudowy o charakterze usługowym (zakład kamieniarski) i zabudowy mieszkaniowej. Ogrodzona od strony drogi. Przez działkę na fragmencie przebiega napowietrzna linia energetyczna, przyłącze kablowe i wodociągowe do działki sąsiedniej, oraz zlokalizowany jest słup elektryczny – urządzenia dostawców mediów. Nie jest wpisana do rejestru zabytków.

- działka nr 1589/7 o pow. 0,0163 ha sklasyfikowana jako B, KW nr BI1B/00116333/7, położona w obr. ewid. Czarna Białostocka, gmina Czarna Białostocka w głębi ulicy Białostockiej. Nieruchomość jest objęta MPZG osiedla Buksztel w Czarnej Białostockiej oznaczona jako MN,U – zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna, usługi. Działka, położona w strefie oddziaływania obiektów infrastruktury technicznej: elektrycznej, wodociągowej. Dostęp komunikacyjny od ul. Białostockiej drogą na niewielkim odcinku o nawierzchni asfaltowej dalej o nawierzchni gruntowej. Nieruchomość położona w otoczeniu  zabudowy o charakterze usługowym (zakład kamieniarski) i zabudowy mieszkaniowej. Ogrodzona od strony drogi. Przez działkę na fragmencie przebiega napowietrzna linia energetyczna oraz przyłącze kablowe i wodociągowe  do budynku mieszkalnego na działce znajdującego się na nieruchomości ozn. nr ewid. 1291. Ponadto zlokalizowane są budowle  w postaci fundamentów betonowych, ramy żelbetowej, utwardzenia z betonu i trylinki – naniesienia obce. Nie jest wpisana do rejestru zabytków.

 

2. Cena wywoławcza:

-działki nr 1589/6 wynosi 5834,00 PLN

- działki nr 1589/7 wynosi 4187,00 PLN

 

3. Dodatkowe informacjedotyczące przetargu można uzyskać w biurze Nadleśnictwa Czarna Białostocka w dni powszednie od poniedziałku do piątku w godz. 730-1530 lub telefonicznie pod nr 85-710-37-11, lub na stronie  Biuletynu Informacji Publicznej Nadleśnictwa Czarna Białostocka, www.czarnabialostocka.bialystok.lasy.gov.plzakładka Komunikaty i ogłoszenia. Sprzedającemu przysługuje prawo odwołania przetargu bez podania przyczyny.

 

4. Termin i miejsce przetargu:

Przetarg odbędzie się w dniu  8 czerwca 2015 o godzinie 1200 w sali konferencyjnej Nadleśnictwa Czarna Białostocka

 

5. Warunkiem przystąpienia do przetargu jest uiszczenie wadium w kwocie:

- działka nr 1589/6 wynosi 584,00 PLN

- działka nr 1589/7 wynosi 419,00 PLN

Wadium można wnieść w postaci:

   - gwarancji bankowej - należy przedstawić komisji przetargowej najpóźniej w dniu przetargu do godziny 900

   - pieniężnej - należy wpłacić przelewem na konto Nadleśnictwa Czarna Białostocka 71203000451110000000727200  z dopiskiem „Wadium – działka nr…"  do dnia 7 czerwca 2015r. Wadium zwraca się niezwłocznie po odwołaniu lub zamknięciu przetargu, jednak nie później niż przed upływem 3 dni roboczych od odwołania lub zamknięcia przetargu. Wadium wpłacone przez uczestnika, wyłonionego w przetargu, zaliczone zostanie na poczet ceny nabycia nieruchomości.

Koszty związane z przygotowaniem nieruchomości do sprzedaży tj. wypisy i wyrysy z ewidencji gruntów, wycena nieruchomości, ogłoszenie prasowe oraz koszty aktu notarialnego pokrywa w całości nabywca. Koszty te nie są wliczone w cenę wywoławczą.

Kryteria oceny ofert: cena - 100%. Sprzedaż nieruchomości nastąpi na rzecz oferenta, który przedłoży najkorzystniejszą ofertę.

Nabywca nieruchomości zobowiązany jest do zapłaty ceny nieruchomości ustalonej w przetargu oraz kosztów przygotowania jej do sprzedaży przed podpisaniem aktu notarialnego. Sprzedający może odstąpić od zawarcia umowy sprzedaży, w przypadku kiedy nabywca nie stawi się bez uzasadnionej przyczyny w miejscu i terminie podanym przez Sprzedającego w celu podpisania aktu notarialnego, a wniesione wadium nie podlega zwrotowi.