Asset Publisher
XVII Spotkania Hubertowskie w Puszczy Knyszyńskiej
Już 17 raz przyjaciele lasu spotkali się nad Zalewem Czapielówka w Czarnej Białostockiej na Spotkaniach Hubertowskich.
XVII Spotkania Hubertowskie w Puszczy Knyszyńskiej rozpoczęły się w sobotę 7 września zawodami w strzelectwie myśliwskim na strzelnicy w Karakulach, gdzie myśliwi rywalizowali o miano najlepszego strzelca. Następnie, w Domu Kultury w Czarnej Białostockiej odbyło się XII Konferencja Naukowa „Zdrowie z polskich lasów”.
Referaty wygłosili: Pani prof. dr hab. Krystyna Gutkowska z Katedry Badań Rynku i Żywności Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego „Postawy konsumentów wobec dziczyzny”, Piotr Wawrzyniak Naczelnik Wydziału Ochrony Lasu w RDLP w Białymstoku „Łowiectwo w XXI w. – atawistyczna fanaberia czy praktyczna konieczność”, Konrad Grzybowski „Z sercem na talerzu – moja Kuchnia myśliwska” oraz dr Andrzej Kruszewicz, który podsumował wcześniejsze wystąpienia tematem „Życie bliżej natury” .
W konferencji wzięli udział myśliwi, leśnicy, ludzie świata nauki, samorządowcy, służby mundurowe, przedstawiciele Zakładów Usług Leśnych, stowarzyszeń i placówek oświatowych. Szerokie spektrum tematów, jakie zaprezentowano oraz dyskusje, które toczyły się podczas wykładów i w kuluarach, świadczą o potrzebie większego informowania społeczeństwa na temat zdrowego żywienia i korzyści, jakie wszyscy z nas mogą osiągnąć korzystając z darów lasu.
Niedzielne uroczystości rozpoczęły się nabożeństwem w Kościele pw. Świętej Rodziny w Czarnej Białostockiej z udziałem leśników, myśliwych, zaproszonych gości i mieszkańców. Kościół, z unikalnym w skali kraju ołtarzem i wystrojem wykonanym z poroży jeleniowatych oraz ołtarzem przedstawiającym św. Eustachego – patrona leśników i myśliwych, podkreślał myśliwski i leśny charakter uroczystości.
Od godziny 13 w wyjątkowej scenerii nad Zalewem Czapielówka były liczne atrakcje dla ciała i dla ducha. Tradycyjnie już odbył się konkurs kulinarny „Hubertowskie Jadło”, gdzie można było skosztować potraw przygotowanych przez uczestników w kategoriach: potrawa z ziemniaków, leśne rarytasy oraz bigos myśliwski. Wielką atrakcją był konkurs pieczenia dzików, w którym udział wzięli leśniczy Jacek Sakowicz i Zbigniew Wasiluk z restauracji Lipcowy Ogród w Białegostoku Na usytuowanej na pomoście scenie odbywały się zespołów „I o to chodzi”, Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „Galindowe Rogi” z Nadleśnictwa Maskulińskie, Zespołu Muzyki Myśliwskiej Polskiego Związku Łowieckiego pod kierownictwem Mieczysława Leśniczaka a na zakończenie dnia uczestnicy bawili się z zespołem „Trans”.
Wielkie zainteresowanie wzbudziły pokazy sokolników oraz prezentacja psów myśliwskich. Nadleśnictwo Waliły przygotowało pawilon na jubileusz 100-lecia Lasów Państwowych i 80-lecia Dyrekcji Lasów w Białymstoku na stoiskach nadleśnictw Leśnego Kompleksu Promocyjnego Puszczy Knyszyńskiej i Nadleśnictwa Łomża, które oferowało sadzonki ze szkółki leśnej można było wziąć udział w konkursach i zabawach przygotowanych przez leśników. Największą uwagę przyciągnęły leśne warsztaty prowadzone przez #LeśnikówzPasją: surwiwalowe, florystyczne, ceramiczne, rzeźbiarskie, robienia drewnianej biżuterii oraz plecenia sznurków z „Betonem”.
Coroczne Spotkania Hubertowskie przyjęły sobie za cel przybliżanie społeczeństwu tradycji i kultury łowieckiej oraz możliwość poznania pracy i pasji leśników. Licznie odwiedzający imprezę świadczą, że warto przybliżać tematy związane z lasem i można to robić w sposób naprawdę ciekawy.
Organizatorami tegorocznych Spotkań Hubertowskich w Puszczy Knyszyńskiej są: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku, Gmina Czarna Białostocka, Polski Związek Łowiecki Zarząd Okręgowy w Białymstoku, oraz Dom Kultury w Czarnej Białostockiej.
Do zobaczenia za rok XVIII Spotkaniach Hubertowskich w Puszczy Knyszyńskiej.
Autorzy zdjęć :
Paulina Daniłowska
Monika Szorc
Iwona Biela - Zamojska
Wojciech Rudnik