Wydawca treści Wydawca treści

PARK KRAJOBRAZOWY PUSZCZY KNYSZYŃSKIEJ

Parki krajobrazowy obejmują obszary chronione ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne i kulturowe oraz walory krajobrazowe w celu zachowania, popularyzacji tych wartości w warunkach zrównoważonego rozwoju. Tworzone są rozporządzeniem wojewody, które określa nazwę, obszar, przebieg granicy i otulinę, szczególne cele ochrony oraz zakazy właściwe dla danego parku krajobrazowego wynikające z potrzeb jego ochrony.

 
Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej im. prof. Witolda Sławińskiego
PKPK powołano uchwałą nr XXVI/172/88 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Białymstoku 24 maja 1988 r. Jest to największy park krajobrazowy w Polsce (74466,78 ha). W obrębie parku znajduje się południowo-zachodnia część nadleśnictwa.
Park krajobrazowy utworzono celem ochrony terenów leśnych i dolin rzek, które wyróżniają się wysokim stopniem naturalności, dużymi walorami przyrodniczymi i krajobrazowymi oraz bogactwem kulturowym.
 
           mapa źródło: http://www.pkpk.wrotapodlasia.pl/pl/
 

Czytaj więcej


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zielona Energia z Puszczy Knyszyńskiej

Zielona Energia z Puszczy Knyszyńskiej

Pierwsza elektrownia fotowoltaiczna w białostockich lasach.

 

W dniu 25.07.2015r., w Nadleśnictwie Czarna Białostocka dokonano oficjalnego otwarcia elektrowni fotowoltaicznej. Prace nad projektem rozpoczęto w 2013 roku, a przysłowiową „pierwszą łopatę" wbito w październiku ubiegłego roku. W międzyczasie pozyskano wsparcie finansowe z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2014 w ramach osi priorytetowej: Rozwój infrastruktury ochrony środowiska.

Moc elektrowni wynosi 100kW, a składa się  z 400 paneli dachowych i naziemnych, 10 falowników oraz centrum sterowania. Przy okazji zmodernizowano wewnętrzną sieć elektryczną kładąc ok 600m kabli!

Przedsięwzięcie ma służyć przede wszystkim miejscowej wyłuszczarni, przepompowni i deszczowni na szkółkach oraz zasilać budynki administracyjne.

Nie są to pierwsze doświadczenia  nadleśnictwa z odnawialnymi źródłami energii – pierwsze inwestycje w postaci pomp ciepła przeprowadzono w 2011 roku podczas modernizacji budynku biurowego, następne w 2014 podczas budowy Ośrodka Edukacyjnego „Stara wyłuszczarnia" im. Leśników Puszczy Knyszyńskiej.

Sumaryczne oszczędności finansowe uzyskane poprzez zastosowanie OZE  wynoszą ok 60 tys zł/rok. Efekty środowiskowe są bezcenne – ograniczono emisje szkodliwych gazów (CO2, NO2, SO2) oraz popiołów, a właściwe i przemyślane wkomponowanie obiektów w miejscowe otoczenie nie naruszyło jego walorów krajobrazowych i urbanistycznych.

W trakcie zorganizowanego równolegle Seminarium na temat OZE przedstawiono referaty dotyczące tej tematyki, a uroczystego „uruchomienia" elektrowni dokonali: Dyrektor RDLP w Białymstoku Ryszard Ziemblicki w towarzystwie Dyrektora Gabinetu Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego Bogdana Olszewskiego.

Działania inwestycyjne nadleśnictwa w zakresie „zielonej energii" doskonale wpisują się w priorytety Strategii Lasów Państwowych oraz zadania promocyjne LKP Puszcza Knyszyńska.