Wydawca treści
Lasy regionu
Cechą charakterystyczną lasów w naszym regionie jest występowanie dużych, zwartych kompleksów leśnych - puszcz.
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku administruje lasami na powierzchni 624,5 tysięcy hektarów, w tym 582,6 tysięcy hektarów samych lasów. Cechą charakterystyczną lasów w tym rejonie jest występowanie dużych, zwartych kompleksów leśnych - puszcz:
- Puszczy Augustowskiej (110 tys. ha)
- Puszczy Boreckiej (23 tys. ha)
- Puszczy Knyszyńskiej (105 tys. ha)
- Puszczy Kurpiowskiej (34 tys. ha)
- Puszczy Piskiej (70 tys. ha w granicach RDLP Białystok)
- Puszczy Rominckiej (13 tys. ha).
- Puszczy Białowieskiej (62 tys.ha)
Według regionalizacji przyrodniczo-leśnej, opracowanej przez Mroczkiewicza i Tramplera tereny RDLP w Białymstoku lokują się w: II Krainie Mazursko – Podlaskiej oraz IV Krainie Mazowiecko – Podlaskiej.
Są to tereny położone w zasięgu zlodowacenia bałtyckiego, z krajobrazami o charakterze pagórkowatym, sandrowym lub równinno – morenowym. Klimat Krainy II jest surowy i najchłodniejszy (za wyjątkiem gór) w Polsce.
Szczególnie chłodne są tereny północno-wschodnie, gdzie w okolicy Wiżajn znajduje się polski biegun zimna.
O surowości klimatu Krainy Mazursko – Podlaskiej świadczy również najkrótszy w Polsce termiczny okres wegetacyjny roślin, który wynosi od 190 do 210 dni. Najliczniej występują tu bory sosnowe, spotykane na ubogich i średnio żyznych siedliskach świeżych, wilgotnych i bagiennych. Sosna zwyczajna jest podstawowym gatunkiem lasotwórczym, posiada tu optymalne warunki rozwojowe i wykształca bardzo wartościowe ekotypy znane szeroko jako sosna mazurska i sosna supraska. Kolejnym gatunkiem o zasadniczym znaczeniu w Krainie II jest świerk pospolity, występujący jako gatunek panujący w niektórych drzewostanach, tworzący zespoły niżowych świerczyn borealnych. W Puszczy Białowieskiej osiąga on wysokość do 51 m.
Siedliska żyzne, związane z podłożem gliniastym i gliniasto-piaszczystym reprezentowane są przez tzw. grądy, czyli lasy liściaste, gdzie gatunkiem dominującym jest dąb szypułkowy (rzadziej bezszypułkowy), który w zmieszaniu ze świerkiem, grabem, brzozą i niekiedy lipą, preferuje siedliska zarówno świeże jak i wilgotne. Na siedliskach o wilgotnym lub bagiennym charakterze, czyli w zagłębieniach terenowych oraz sąsiedztwie rzek, strumieni, jezior, występują zbiorowiska roślinne znane jako olsy lub łęgi olszowe oraz łęgi jesionowo-olszowe. Istotną rolę odgrywa tutaj olsza czarna, która tworzy drzewostany lite lub z domieszką jesionu.
Duże znaczenie przyrodnicze i gospodarcze ma brzoza pojawiająca się na wszystkich siedliskach. Pozostałe gatunki drzewiaste, takie jak jesion, grab, klon, lipa, modrzew, występują w leśnych zespołach roślinnych z reguły w formie domieszek.
Południowa i południowo-zachodnia część zasięgu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku położona jest w IV Mazowiecko – Podlaskiej Krainie przyrodniczo-leśnej. Leży ona w obszarze zlodowacenia środkowo-polskiego i dominują tu krajobrazy o dość silnie rozmytych formach o charakterze równinnym. Kraina ta jest cieplejsza od Krainy Mazursko – Podlaskiej, a także nieco suchsza, z mniejszą ilością opadów atmosferycznych. Najliczniej występują również i tutaj bory sosnowe, wyraźnie związane z ubogimi, piaszczystymi, często wydmowymi siedliskami świeżymi i wilgotnymi. Część IV Krainy, leżąca w granicach białostockiej dyrekcji Lasów Państwowych , charakteryzuje się mniejszą lesistością oraz stosunkowo niską zasobnością drzewostanów. Znaczną część tych drzewostanów stanowią zbiorowiska roślinne pochodzące ze sztucznych zalesień gruntów porolnych.
Najnowsze aktualności
II przetarg nieograniczony na sprzedaż działek 1589/6 i 1589/7
II przetarg nieograniczony na sprzedaż działek 1589/6 i 1589/7
OGŁOSZENIE O PRZETARGU NIEOGRANICZONYM
Skarb Państwa - Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Czarna Białostocka, ul. Marszałkowska 27, 16-020 Czarna Białostocka ogłasza II przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż poniższych nieruchomości w trybie art. 38 ustawy z dnia 28 września 1991 roku o lasach (tj. Dz. U. z 2014 roku poz. 1153 ze zm.).
1. Opis nieruchomości:
- działka nr 1589/6 o pow. 0,0379 ha, sklasyfikowana jako Ps V, KW nr BI1B/00116333/7, położona w obr. ewid. Czarna Białostocka, gmina Czarna Białostocka w głębi ulicy Białostockiej. Nieruchomość jest objęta MPZG osiedla Buksztel w Czarnej Białostockiej, oznaczona jako MN,U – zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna, usługi , PU – zabudowa produkcyjno – usługowa, KD – drogi publiczne, R/PU/ - rezerwa pod zabudowę produkcyjno – usługową, Zl – tereny zalesień. Kształt działki: nieregularny, bardzo wydłużony trójkąt. Działka, położona w strefie oddziaływania obiektów infrastruktury technicznej: elektrycznej, wodociągowej. Dostęp komunikacyjny od ul. Białostockiej drogą na niewielkim odcinku o nawierzchni asfaltowej dalej o nawierzchni gruntowej. Nieruchomość położona w otoczeniu gruntów niezabudowanych leśnych i rolnych (łąki) i tylko na niewielkim odcinku w otoczeniu zabudowy o charakterze usługowym (zakład kamieniarski) i zabudowy mieszkaniowej. Ogrodzona od strony drogi. Przez działkę na fragmencie przebiega napowietrzna linia energetyczna, przyłącze kablowe i wodociągowe do działki sąsiedniej, oraz zlokalizowany jest słup elektryczny – urządzenia dostawców mediów. Nie jest wpisana do rejestru zabytków.
- działka nr 1589/7 o pow. 0,0163 ha sklasyfikowana jako B, KW nr BI1B/00116333/7, położona w obr. ewid. Czarna Białostocka, gmina Czarna Białostocka w głębi ulicy Białostockiej. Nieruchomość jest objęta MPZG osiedla Buksztel w Czarnej Białostockiej oznaczona jako MN,U – zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna, usługi. Działka, położona w strefie oddziaływania obiektów infrastruktury technicznej: elektrycznej, wodociągowej. Dostęp komunikacyjny od ul. Białostockiej drogą na niewielkim odcinku o nawierzchni asfaltowej dalej o nawierzchni gruntowej. Nieruchomość położona w otoczeniu zabudowy o charakterze usługowym (zakład kamieniarski) i zabudowy mieszkaniowej. Ogrodzona od strony drogi. Przez działkę na fragmencie przebiega napowietrzna linia energetyczna oraz przyłącze kablowe i wodociągowe do budynku mieszkalnego na działce znajdującego się na nieruchomości ozn. nr ewid. 1291. Ponadto zlokalizowane są budowle w postaci fundamentów betonowych, ramy żelbetowej, utwardzenia z betonu i trylinki – naniesienia obce. Nie jest wpisana do rejestru zabytków.
2. Cena wywoławcza:
-działki nr 1589/6 wynosi 5834,00 PLN
- działki nr 1589/7 wynosi 4187,00 PLN
3. Dodatkowe informacjedotyczące przetargu można uzyskać w biurze Nadleśnictwa Czarna Białostocka w dni powszednie od poniedziałku do piątku w godz. 730-1530 lub telefonicznie pod nr 85-710-37-11, lub na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Nadleśnictwa Czarna Białostocka, www.czarnabialostocka.bialystok.lasy.gov.plzakładka Komunikaty i ogłoszenia. Sprzedającemu przysługuje prawo odwołania przetargu bez podania przyczyny.
4. Termin i miejsce przetargu:
Przetarg odbędzie się w dniu 8 czerwca 2015 o godzinie 1200 w sali konferencyjnej Nadleśnictwa Czarna Białostocka
5. Warunkiem przystąpienia do przetargu jest uiszczenie wadium w kwocie:
- działka nr 1589/6 wynosi 584,00 PLN
- działka nr 1589/7 wynosi 419,00 PLN
Wadium można wnieść w postaci:
- gwarancji bankowej - należy przedstawić komisji przetargowej najpóźniej w dniu przetargu do godziny 900
- pieniężnej - należy wpłacić przelewem na konto Nadleśnictwa Czarna Białostocka 71203000451110000000727200 z dopiskiem „Wadium – działka nr…" do dnia 7 czerwca 2015r. Wadium zwraca się niezwłocznie po odwołaniu lub zamknięciu przetargu, jednak nie później niż przed upływem 3 dni roboczych od odwołania lub zamknięcia przetargu. Wadium wpłacone przez uczestnika, wyłonionego w przetargu, zaliczone zostanie na poczet ceny nabycia nieruchomości.
Koszty związane z przygotowaniem nieruchomości do sprzedaży tj. wypisy i wyrysy z ewidencji gruntów, wycena nieruchomości, ogłoszenie prasowe oraz koszty aktu notarialnego pokrywa w całości nabywca. Koszty te nie są wliczone w cenę wywoławczą.
Kryteria oceny ofert: cena - 100%. Sprzedaż nieruchomości nastąpi na rzecz oferenta, który przedłoży najkorzystniejszą ofertę.
Nabywca nieruchomości zobowiązany jest do zapłaty ceny nieruchomości ustalonej w przetargu oraz kosztów przygotowania jej do sprzedaży przed podpisaniem aktu notarialnego. Sprzedający może odstąpić od zawarcia umowy sprzedaży, w przypadku kiedy nabywca nie stawi się bez uzasadnionej przyczyny w miejscu i terminie podanym przez Sprzedającego w celu podpisania aktu notarialnego, a wniesione wadium nie podlega zwrotowi.