Wydawca treści
CODZIENNIE ZBIERAMY REKLAMÓWKI ŚMIECI!
Zachęcamy gorąco do wzięcia udziału w akcji
"365 reklamówek śmieci"
Akcja to nie tylko konkretny efekt ekologiczny – zebranie śmieci z miejsc cennych pod względem przyrodniczym, turystycznym czy rekreacyjnym, ale także z miejsc mijanych codziennie - parków i zieleńców.
Każdy może zebrać choć jedną reklamówkę śmieci i wpisać ją do licznika na www.365reklamoweksmieci.pl.
Dla osób z terenu Nadleśnictwa Czarna Białostocka, które zbiorą największą ilość reklamówek przygotowaliśmy cenne nagrody!
Tytułowa reklamówka jest jedną z najgorszych plag ekologicznych. Rocznie na świecie produkuje się i wprowadza w obieg prawie 1 bilion plastikowych jednorazówek i reklamówek. Po wykorzystaniu powstaje z nich ok. 18 milionów ton odpadów. A jak długo używamy jedną reklamówkę? Średnio tylko 25 minut! Potem wyrzucamy.
Także znamienne jest to, iż nasza jednorazówka - reklamówka swoją nazwę zawdzięcza reklamie. Czyż w naszych wyborach konsumenckich właśnie reklama, promocja, marketing nie skłaniają nas do postaw i wyborów budujących coraz większą górę, śmieci.
Dlatego akcja "365 reklamówek śmieci" jest okazją do promowania postawy EKO-KONSUMENTA, do mówienia o recyklingu i segregacji odpadów opakowaniowych
***
W Polsce na wysypiska trafia aż 70% śmieci. W Niemczech, Holandii czy Szwecji - tylko 1%. Czas na zmiany. Polacy też potrafią zmienić swoje nawyki i dostrzec, że im mniej opakowania na produkcie tym lepiej! Jak się tym zainteresować? Choć raz przyjrzeć się śmeciom krytycznym okiem. Są niepotrzebne? Więc dlaczego JEST ICH TAK DUŻO?!
Rocznie po przeciętnym Europejczyku pozostaje ok. 502 kilogramów śmieci. Tylko 38 proc. z nich trafia na wysypisko. Reszta jest spalana, poddawana recyklingowi lub kompostowana. W Polsce na wysypiska trafia aż 70% śmieci, a każdy z nas rocznie "produkuje" ok. 315 kilogramów różnych odpadów.
Recykling, czyli procesy, w których odpady przetwarzane są na nowe produkty to jeden z najlepszych sposobów gospodarki odpadami, ponieważ pozwala używać tych samych materiałów wielokrotnie. Ale recykling wymaga zmiany nawyków - wymaga odpowiedzialnej segregacji odpadów. Bardzo często, zwłaszcza w gospodarstwach domowych i miejscach publicznych segregacja dotyczy zużytych opakowań. Dzięki temu naprawdę oszczędzamy zasoby przyrody i energię, a przede wszystkim zmniejszamy ilość odpadów wywożonych na wysypiska śmieci.
"Skrzydlaci przyjaciele" konkurs plastyczny


Konkurs plastyczny dla przedszkolaków odkrywających tajemnice przyrody
"Skrzydlaci przyjaciele" to Międzynarodowy XIII Konkurs plastyczny dla najmłodszych pasjonatów przyrody.
Konkurs został objęty honorowym patronatem Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
Przedmiot konkursu:
Prace przestrzenne i płaskie tematycznie związane z ptakami i owadami żyjącymi w lasach, na łąkach i polach.
Organizator:
Przedszkole Samorządowe nr 64 PN. „Akademia Jasia i Małgosi"15-349 Białystok, ul. Dubois 12
Kontakt: Dorota Kazberuk, Barbara Sierzputowska, Anna Ostaszewska, Anna Laskowska, Izabela Łagoda
tel. 85 745 30 50
e-mail: przedszkole64@op.pl
ZAPRASZAMY !
Wojewódzki Konkurs Wiedzy Ekologicznej


Białowieski Park Narodowy zaprasza gimnazjalistów z terenu województwa podlaskiego do uczestnictwa w Wojewódzkim Konkursie Wiedzy Ekologicznej: „Różnorodność biologiczna i formy ochrony przyrody w Polsce
Białowieski Park Narodowy zaprasza gimnazjalistów z terenu województwa podlaskiego
do uczestnictwa w Wojewódzkim Konkursie Wiedzy Ekologicznej:
„Różnorodność biologiczna i formy ochrony przyrody w Polsce"
Z uwagi na „rocznicową" - V edycję Konkursu, tematyka zadań praktycznych będzie różnorodna – dotyczyć będzie żubra – gatunku ocalonego od zagłady podkreślając udany proces restytucji, w 85 jego rocznicę, biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony tego wyjątkowego ssaka jak też walorów przyrodniczych Puszczy czy rozwoju zrównoważonego.Konkurs przebiegał będzie w trzech etapach, a jego finał odbędzie się w Białowieży.
Etap szkolny – zgłoszenia przyjmowane do 12 września 2014 r. Na tym etapie uczniowie rozwiązują test wiedzy dostarczony przez Organizatora.
Etap powiatowy – 9 października 2014 r. Uczniowie rozwiązują test o tematyce ekologicznej kwalifikujący do udziału w Finale Wojewódzkim Konkursu
Etap wojewódzki – odbędzie się 20 listopada 2014 r. w siedzibie Białowieskiego Parku Narodowego.
Współorganizatorzy:
- Biebrzański Park Narodowy;
- Narwiański Park Narodowy;
- Wigierski Park Narodowy;
- Suwalski Park Krajobrazowy;
- Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej;
- Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi;
- Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku.
Uczestnicy: Uczniowie szkół gimnazjalnych z woj. podlaskiego
Terminy i miejsce:
- do 12.09.2014r – przesłanie pocztą/ drogą elektroniczną zgłoszenia szkoły do udziału w konkursie;
- 18.09.2014r – etap szkolny (rozwiązanie testu);
- 09.10.2014r – etap powiatowy (rozwiązanie testu);
- do 07.11. 2014r – przesłanie przez finalistów do etapu wojewódzkiego pracy autorskiej na adres organizatora;
- 20.11. 2014r – finał wojewódzki w siedzibie organizatora.
Więcej informacji o konkursie tutaj.
Zapraszamy serdecznie wszystkich gimnazjalistów do udziału w konkursie!
Konkurs fotograficzny "Las i my"


Zapraszamy do udziału w konkursie organizowanym w ramach wspólnego przedsięwzięcia II Targów Leśnych „Las i my”, współorganizowanych przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Białymstoku i Nadleśnictwo Rudka.
Celem konkursu jest:
- Promocja polskich lasów oraz zwiększenie wrażliwości uczestników na otaczającą przyrodę i piękno okolicznych krajobrazów
- Aktywizacja społeczności lokalnej, zwłaszcza młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej poprzez rozwijanie zdolności artystycznej
- Prezentacja twórczości młodzieży w dziedzinie fotografii
W konkursie wyróżnia się dwie kategorie, do których można zgłaszać prace:
- „Drewno" – zdjęcia przedstawiające drewno w różnych formach i sposobach jego zastosowania.
- „Cuda i tajemnice lasów" – zdjęcia przedstawiające ciekawe obiekty i zjawiska występujące w lasach.
Regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy do pobrania poniżej.
Konrurs literacko-plastyczny "Wakacyjne bezpieczeństwo widziane oczami dziecka"
Nadleśnictwo Czarna Białostocka informuje i zachęca do wzięcia udziału w konkursie literacko-plastycznym – „Wakacyjne bezpieczeństwo widziane oczami dziecka", współorganizowanym przez Komendę Wojewódzką Policji w Białymstoku oraz Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Białymstoku.
Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych klas IV – VI oraz szkół gimnazjalnych z terenu województwa podlaskiego.
Regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy znajduje się w poniższym załączniku.
Konkurs na Pierwszą ”Biebrzańską Miss”!


Biebrzański Park Narodowy, w porozumieniu z Instytutem Biologii Ssaków w Białowieży, organizuje konkurs na Biebrzańską Miss Alei.
Biebrzański Park Narodowy, w porozumieniu z Instytutem Biologii Ssaków w Białowieży, organizuje konkurs na Biebrzańską Miss Alei.
Konkurs jest adresowany do dzieci i młodzieży (szkoła podstawowa, gimnazjum, liceum) z gmin: Augustów, Bargłów Kościelny, Lipsk, Sztabin, Tykocin, Grajewo, Radziłów, Rajgród, Jedwabne, Wizna, Goniądz, Jaświły, Mońki, Trzcianne, Dąbrowa Białostocka, Nowy Dwór, Suchowola, Rutki - zlokalizowanych w granicach obszarów Natura 2000. Do konkursu są przyjmowane zgłoszenia od osób indywidualnych, jak też zgłoszenia grupowe.
Celem konkursu jest zwrócenie uwagi i zaangażowanie społeczeństwa w ochronę rodzimego krajobrazu kulturowego, promowanie gatunków rodzimych. Jak też zwrócenie uwagi na zagrożenia wynikające z wprowadzania gatunków obcego pochodzenia. Gatunki inwazyjne stanowią jedno z najważniejszych przyczyn spadku liczebności ptaków wodno-błotnych w dolinie Biebrzy.
Szczegóły konkursu: regulamin oraz formularze zgłoszeniowe na stronie www.biebrza.org.pl w zakładce Konkursy
Bezpośredni link:
http://www.biebrza.org.pl/774,konkurs-biebrzanska-miss-alei.html
ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ ZE SZCZEGÓŁAMI!
SKRZYDLACI PRZYJACIELE


Konkurs plastyczny dla najmłodszych pasjonatów ptaków i owadów
Konkurs plastyczny dla najmłodszych pasjonatów ptaków i owadów organizowany we współpracy z Nadleśnictwem Supraśl
Podlascy leśnicy w imieniu własnym i organizatorów zapraszają przedszkolaki do udziału w konkursie plastycznym „Skrzydlaci przyjaciele"
Konkurs został objęty honorowym patronatem Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
Przedmiot konkursu: Prace przestrzenne i płaskie tematycznie związane z ptakami i owadami żyjącymi w lasach, na łąkach i polach.
Termin nadsyłania prac: 04. 04. 2014 r.
Organizator: Przedszkole Samorządowe nr 64
„Akademia Jasia i Małgosi"
15-349 Białystok, ul. Dubois 12
tel. 85 745 30 50
e-mail: przedszkole64@op.pl
Współpraca: Nadleśnictwo Supraśl
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Leśny Kompleks Promocyjny Puszcza Knyszyńska
Leśny Kompleks Promocyjny Puszcza Knyszyńska
Do lasu po spokój i nowe siły....
LKP Puszcza Knyszyńska powstał w listopadzie 2011 roku jako trzeci taki obiekt na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, obok LKP Puszcza Białowieska i LKP Lasy Mazurskie.
LKP Puszcza Knyszyńska powstał w listopadzie 2011 roku jako trzeci taki obiekt na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, obok LKP Puszcza Białowieska i LKP Lasy Mazurskie.
W momencie powoływania naszego najmłodszego LKP w jego skład weszły tereny nadleśnictw Supraśl, Dojlidy i Czarna Białostocka, a łączny obszar obiektu wynosił 47 486 ha. W styczniu 2013r. Dyrektor Generalny Lasów Państwowych podjął decyzję o powiększeniu LKP o Nadleśnictwo Krynki. Po rozszerzeniu kompleks powiększył się do 62 319 ha.
Obszar LKP to najbardziej charakterystyczny fragment Puszczy Knyszyńskiej. Obejmuje wszystkie rodzaje środowisk puszczańskich oraz miasto Białystok wraz z otaczającymi go ze wszystkich stron mniejszymi kompleksami leśnymi.
Celem działania LKP jest promocja trwale zrównoważonej gospodarki leśnej, ochrona zasobów przyrody w lasach oraz edukacja leśna społeczeństwa. Leśny Kompleks Promocyjny „Puszcza Knyszyńska" - to najbardziej charakterystyczna część Puszczy pod względem przyrodniczym. Obejmuje zarówno lasy iglaste z najcenniejszym ekotypem sosny "supraskiej", bardzo cenne przyrodniczo lasy liściaste, jak również bagna, trzęsawiska i lasy podmokłe. Charakterystyczną cechą występującej tu roślinności jest jej wybitnie borealny charakter, a także współistnienie zbiorowisk mających swoje optima rozwoju w Europie Środkowej. Wśród siedlisk borowych największą powierzchnię zajmuje bór mieszany świeży, w którym dominującym gatunkiem w drzewostanie jest sosna. Znaczny udział stanowią ponad 100-letnie bory mieszane sosnowo – świerkowe. Wyróżnia się tu również bór mieszany wielogatunkowy z udziałem dębów, rosnących wśród litego drzewostanu iglastego.
Puszcza stanowi wielką ostoję zwierzyny. Obok łosia, jelenia, sarny, dzika, borsuka, bobra, występują tu gatunki rzadkie, takie jak: ryś, wilk, żubr.
Żubry trafiły do Puszczy Knyszyńskiej w 1969 roku, kiedy to w okolicach Walił pojawił się samotny żubr – byk. Prawdopodobnie przywędrował on z Puszczy Białowieskiej. W 1973 roku odłowiono w Puszczy Białowieskiej 5 osobników i wypuszczono je na wolność na terenie Nadleśnictwa Waliły. Od tego momentu na terenie Puszczy Knyszyńskiej bytuje wolnościowe stado żubrów. Obecnie liczy ono około 94 osobników. Ten wielki i piękny ssak stał się trwałym elementem fauny Puszczy Knyszyńskiej. Powstałe stado żubrów jest kolejną chlubną kartą w dziejach restytucji tego gatunku.
Ciekawą historię ma również bóbr, który wyginął w Polsce w połowie XIX wieku. Do Puszczy Knyszyńskiej najprawdopodobniej ponownie przywędrował z Białorusi. Pierwsze osobniki osiedliły się w okolicach obecnego rezerwatu przyrody Nietupa. Stąd rozprzestrzeniły się po całej Puszczy. Dzisiaj bobry możemy spotkać na każdym cieku wodnym w Puszczy. Populacja tego gatunku liczy sobie ponad 900 sztuk.
Na terenie Puszczy występuje co najmniej 38 gatunków lęgowych ptaków wymienionych w I Załączniku Dyrektywy Ptasiej. Dziewięć gatunków występuje w liczebnościach pozwalających teren ten uznać za ostoję o znaczeniu międzynarodowym Natura 2000. Są to: bocian czarny, trzmielojad, orlik krzykliwy, jarząbek, cietrzew, dzięcioł czarny, dzięcioł białogrzbiety, dzięcioł trójpalczasty, muchołówka mała. Występują tu również gatunki strefowe, takie jak: bocian czarny, kania ruda, orlik krzykliwy, bielik.
Wszystko to stanowi o niepowtarzalnym charakterze Puszczy.
Poszczególne gatunki wymagają zachowania odpowiednich siedlisk lęgowych i żerowisk bądź warunków siedliskowych. Często jest to osiągane dzięki podejmowanym działaniom ochrony czynnej realizowanej w ramach współpracy leśników, służb ochrony przyrody oraz organizacji pozarządowych.
Najbardziej cenne przyrodniczo fragmenty LKP są chronione w postaci 17 rezerwatów przyrody. Służą one nie tylko ochronie przyrody, ale również są miejscem badań naukowych i służą szeroko rozumianej dydaktyce.
To wszystko sprzyja wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań w gospodarce leśnej w ramach LKP w celu łączenia funkcji produkcyjnych lasów i ochrony rodzimej przyrody.
Leśny Kompleks Promocyjny Puszcza Knyszyńska – to również ogromny potencjał edukacyjno – turystyczny. Sprzymierzeńcem edukacji przyrodniczo – leśnej jest bogata infrastruktura. Na uwagę zasługuje izba edukacyjna "Orzechówka" w Nadleśnictwie Dojlidy, arboretum w Kopnej Górze, wyłuszczarnia nasion w Czarnej Białostockiej, leśna kolejka wąskotorowa z Czarnej Białostockiej do Arboretum, Silvarium w Poczopku, Szlak Ekumeniczny czy Przytulisko dla leśnych ptaków i ssaków liczne szlaki turystyczne (piesze, rowerowe, narciarskie, konne), ścieżki edukacyjne oraz wiaty.
Każdy Leśny Kompleks Promocyjny działa pod egidą Rady Naukowo – Społecznej, w skład której wchodzą przedstawiciele świata nauki, samorządów, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych.
Aplikacja mobilna zaprasza do
Puszczy Knyszyńskiej
Aplikacja „Puszcza Knyszyńska" to oficjalny przewodnik mobilny oprowadzający po jednym z najpiękniejszych zakątków Podlasia. Projekt obejmuje nadleśnictwa Krynki, Czarna Białostocka, Dojlidy oraz Supraśl (złączone w Leśny Kompleks Promocyjny „Puszcza Knyszyńska"), pełne niepowtarzalnych okazów lokalnej flory i fauny.
Aplikacja to także swoiste zaproszenie na spacer – znajdują się w niej najciekawsze trasy w terenie, najciekawsze miejsca na szlakach, aktualne informacje o życiu lasu.
Wszystkie informacje zostały opracowane przez lokalnych leśników.
Nowoczesny przewodnik leśny w języku polskim (angielski i niemiecki – wkrótce)
na urządzenia z systemem android do pobrania
z google play całkowicie za darmo, jak również ze stron domowych nadleśnictw go tworzących.
https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.treespot.puszczaknyszynska
Intuicyjny interfejs aplikacji pozwala szybko znaleźć interesujące nas informacje, a dzięki lokalizacji GPS użytkownik znajdzie najciekawsze obiekty podzielone na kilka użytecznych w terenie kategorii oraz trasy piesze i rowerowe w swoim pobliżu.
Mapa w aplikacji dokładnie prezentuje tereny leśne oraz znajdujące się na nich ścieżki, a planner pozwoli ułożyć każą wycieczkę zgodnie z indywidualnymi zainteresowaniami użytkowników.
Aplikacja wykorzystuje mapy OpenStreetMap i GPS, działa w trybie offline jak i online.
Online do pobierania map do schowka i aktualizowania treści.
Offline – do korzystania z pobranych map i naszych propozycji na terenach leśnych gdzie nierzadko zasięg telefonii komórkowej jest ograniczony.
Informacje zawarte w aplikacji można znaleźć także w serwisie http://puszczaknyszynska.treespot.pl/
Bądź na bieżąco z tym, co w puszczy piszczy.
Pobieraj co pewien czas aktualizację, żeby wiedzieć, co się wydarzyło w Puszczy i jakiego wydarzenia nie można przegapić.
Skaner kodów QR
Po zeskanowaniu dowiesz się więcej o miejscu, w którym właśnie jesteś.