Asset Publisher Asset Publisher

OBIEKTY EDUKACYJNE

Leśnicy są w tej szczęśliwej sytuacji, że do prowadzenia edukacji mogą wykorzystywać rzeczywisty obiekt – sam las. Nie mniej, mając na uwadze, szczególnie specyfikę kontaktów ze szkołami, pracą z dziećmi i młodzieżą, zadbano o odpowiednią infrastrukturę sprzyjającą prowadzeniu działań edukacyjnych.

Nadleśnictwo Czarna Białostocka zaprasza do pełnego uroku serca Puszczy Knyszyńskiej, w której mnogość walorów stwarza możliwość wypoczynku i aktywnego spędzania wolnego czasu.

Ośrodek Edukacji Leśnej "Stara Wyłuszczarnia" im. Leśników Puszczy Knyszyńskiej

Na Ośrodek Edukacji Leśnej składa się z Wyłuszczarnia Nasion z 1934 roku oraz Sala konferencyjno-edukacyjna

W wyłuszczarni nasion możemy m.in.:

- zobaczyć i porównać współczesne metody łuszczenia nasion z historycznymi

- dowiedzieć się jak wyglądała kancelaria leśniczego dawniej i dziś

- zapoznać się z zajęciem jakim jest żywicowanie (już nie wykonywanym na naszych terenach)

- zobaczyć różne zastosowania drewna - mamy ich przecież około 30 tys.!

Sala konferencyjno-edukacyjna

- sala przeznaczona dla około 40 osób, WC, kuchnia, możliwość korzystania z rzutnika

 

Ścieżka edukacyjna

Na terenie Nadleśnictwa Czarna Białostocka znajduje się ścieżka edukacyjna, która prezentuje wybrane zagadnienia z zakresu gospodarki leśnej. Ścieżka ta powstała z myślą o wszystkich, którzy chcieliby zapoznać się z pracą leśnika oraz przybliżyć różne zagadnienia i czynności związane z gospodarką leśną. Na poszczególnych przystankach zwiedzający może zapoznać się głównie z zagadnieniami dotyczącymi hodowli (sposobu odnawiania lasu) i ochrony lasu (ochrona przed grzybami i owadami).  Przyjrzeć się pracy leśnika w poszczególnych porach roku. Poznać ciekawy świat zwierząt występujących w Puszczy Knyszyńskiej.

  • Ścieżka edukacyjna jest obiektem wykorzystywanym w czasie zajęć edukacyjnych z dziećmi i młodzieżą.

 

Ścieżka Szlakiem Powstania Styczniowego

Szlak Powstania Styczniowego prowadzi przez miejsca związane z dramatycznymi wydarzeniami Powstania Styczniowego nie omijając jednak też tych związanych z innymi epokami. Na trasie znajdują się pola bitew, powstańcze mogiły, pomniki oraz cmentarz wojenny żołnierzy poległych w 1831 roku pod Sokołdą, ekspozycja historii Puszczy Knyszyńskiej oraz Leśna Galeria Rzeźby poświęcona Powstańcom 1863 roku. Na trasie ścieżki znajduje się m.in. wieża widokowa, kładka przez bagna, wiaty i zadaszenia oraz tablice informacyjne.

  • Ścieżka przeznaczona jest dla turystyki pieszej i rowerowej. Jej długość wynosi 71km. Można ją pokonać w całości w ciągu kilku dni jak też odwiedzić tylko wybrane, interesujące turystę  fragmenty lub punkty.

Gospodarstwo Nasienno - Szkółkarskie

Nadleśnictwo Czarna Białostocka posiada nowoczesną wyłuszczarnię nasion wyposażoną w urządzenia szwedzkiej firmy NOMEKO. Jest to najnowocześniejszy tego typu zakład w naszej części Europy. Pierwsze łuszczenie nasion miało miejsce 23 listopada 1996 roku.

Wyłuszczarnia ta wykonuje usługi dla Nadleśnictw położonych na terenie Puszczy Knyszyńskiej, Białowieskiej i Augustowskiej. Wyłuszczane są szyszki sosnowe, świerkowe i modrzewiowe. Rocznie wyłuszczarnia może wyłuszczyć 100 ton nasion.

  • Jest to również obiekt edukacyjny, pozwalający lepiej zrozumieć gospodarkę leśną i procesy zachodzące w lesie.

 

Publikacja Nadleśnictwa Czarna Białostocka

„Tor nieczynnej leśnej kolejki biegnie wzdłuż brzegu Czeremchowej Polany w las prosto, jak strzelił. Spod świeżo nawianych zasp wyzierają tylko tu i ówdzie ciemne kreski szyn. I oto nagle w jednym miejscu pod szyną widnieje czarna jama, głęboka, jak lej po małej bombie. Jakby ktoś chciał tu wykoleić pociąg, choć od dość dawna żaden tędy nie kursuje... nietrudno odkryć sprawców… to może być tylko robota bobrów".

Książka pt.: „Siedmiu Wspaniałych – bóbr" jest pierwszą z siedmiu części publikacji, która powstała przy współpracy Nadleśnictwa Czarna Białostocka z p. Jarosławem Chyrą z Białowieży. Autorem tekstu i fotografii są Grzegorz i Tomasz Kłosowscy. Poszczególne części sagi „Siedmiu Wspaniałych" będą przedstawiać charakterystyczne gatunki zwierząt występujących w poszczególnych nadleśnictwach w Puszczy Knyszyńskiej:

Nadleśnictwo Czarna Białostocka - bóbr

Nadleśnictwo Waliły - wilk

Nadleśnictwo Dojlidy - bielik

Nadleśnictwo Knyszyn - łoś

Nadleśnictwo Krynki - żubr

Nadleśnictwo Supraśl - jeleń

Nadleśnictwo Żednia - orlik

Przy współpracy i zaangażowaniu autorów tekstu oraz leśników z Nadleśnictwa Czarna Białostocka powstała interesująca i nieszablonowa pozycja. W książce można przeczytać jak opisane zwyczaje zwierzęcia – bobra przeplatają się z opowieściami i anegdotami leśników. Wątki przyrodnicze przenikają się z tematami z zakresu historii, etnografii i gospodarki leśnej. Całości dopełniają zdjęcia przedstawiające głównego bohatera na tle pięknych pejzaży Puszczy Knyszyńskiej.

   

W celu zakupu książki, prosimy o kontakt pod numerem: 85 710 33 80 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Szlak Powstania Styczniowego w Puszczy Knyszyńskiej

Szlak Powstania Styczniowego w Puszczy Knyszyńskiej

Szlak Powstania Styczniowego Puszczy Knyszyńskiej przygotowali leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku oraz Nadleśnictwa Czarna Białostocka, Supraśl, Żednia i Waliły. Prowadzi on przez miejsca związane z dramatycznymi wydarzeniami Powstania Styczniowego nie omijając jednak też tych związanych z innymi epokami.

Powstanie Styczniowe 1863 roku, podobnie jak wiele innych wydarzeń w naszej historii, związane jest w ogromnej mierze z obszarami leśnymi. Nie poddając się tak łatwo naporowi cywilizacji i zmianom jakie ona niesie lasy stały się swoistą skarbnicą pamiątek dawno minionych wydarzeń, które przechowały do naszych czasów. 

Szlak Powstania Styczniowego Puszczy Knyszyńskiej przygotowali leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku oraz Nadleśnictwa Czarna Białostocka, Supraśl, Żednia i Waliły. Prowadzi on przez miejsca związane z dramatycznymi wydarzeniami Powstania Styczniowego nie omijając jednak też tych związanych z innymi epokami.

Na trasie znajdują się pola bitew, powstańcze mogiły, pomniki oraz cmentarz wojenny żołnierzy poległych w 1831 roku pod Sokołdą, ekspozycja historii Puszczy Knyszyńskiej oraz Leśna Galeria Rzeźby poświęcona Powstańcom 1863 roku. Na trasie ścieżki znajduje się m.in. wieża widokowa, kładka przez bagna, wiaty i zadaszenia oraz tablice informacyjne.

Opis punktów na ścieżce (MAPA W ZAŁĄCZNIKU):

  1. Czarna Białostocka – historia i współczesność puszczańskiej kolejki
  2. Rezerwat Taboły – Góra Powstańców
  3. Rezerwat Budzisk – miejsce powstańczego obozu
  4. Kopna Góra – dwie powstańcze historie – cmentarz wojenny 1831 roku – ekspozycja historyczna – arboretum – wiata rekreacyj
  5. Miejsce straceń – Leśna Galeria Rzeźby 1863
  6. Góra św. Jana – powstańcza mogiła, wieża widokowa
  7. Królowy Most – powstańczy punkt zborny w kaplicy św. Anny – Napoleoński Trakt
  8. Wieś Popówka – tragiczny rok 1943
  9. Bitwa pod Piereciosami – powstańcza mogiła
  10. Zbiornik wodny Wyżary – wiata rekreacyjna

 

    Zapraszamy do pobierania aplikacji mobilnej, dzięki której będą Państwo mogli Podążać Szlakiem Powstania Styczniowego zagubionym w dziewiczych lasach Puszczy Knyszyńskiej, poznać losy powstańców, którzy w puszczańskich lasach szukali swojej drogi do wolnej ojczyzny. Aplikacja działa na telefonach komórkowych z systemem operacyjnym Adnroid.

     Jest to mobilny przewodnik prowadzący po ścieżce Szlakiem Powstania Styczniowego Puszczy Knyszyńskiej. Przy pierwszym uruchomieniu nastąpi pobranie aktualnych informacji o ścieżce oraz znajdujących się na niej punktach (min. kilkanaście MB). Dzięki temu podczas korzystania z aplikacji nie będzie potrzebne połączenie z internetem.

 

Mapa Szlaku Powstania Styczniowego w Puszczy Knyszyńskiej na telefony komórkowe z systemem operacyjnym Android do pobrania, hasło do wyszukiwania: "szlak powstania".

 

Ścieżka przeznaczona jest dla turystyki pieszej i rowerowej.

Jej długość wynosi 71km.

Można ją pokonać w całości w ciągu kilku dni jak też odwiedzić tylko wybrane, interesujące turystę  fragmenty lub punkty.