Asset Publisher
CODZIENNIE ZBIERAMY REKLAMÓWKI ŚMIECI!
Zachęcamy gorąco do wzięcia udziału w akcji
"365 reklamówek śmieci"
Akcja to nie tylko konkretny efekt ekologiczny – zebranie śmieci z miejsc cennych pod względem przyrodniczym, turystycznym czy rekreacyjnym, ale także z miejsc mijanych codziennie - parków i zieleńców.
Każdy może zebrać choć jedną reklamówkę śmieci i wpisać ją do licznika na www.365reklamoweksmieci.pl.
Dla osób z terenu Nadleśnictwa Czarna Białostocka, które zbiorą największą ilość reklamówek przygotowaliśmy cenne nagrody!
Tytułowa reklamówka jest jedną z najgorszych plag ekologicznych. Rocznie na świecie produkuje się i wprowadza w obieg prawie 1 bilion plastikowych jednorazówek i reklamówek. Po wykorzystaniu powstaje z nich ok. 18 milionów ton odpadów. A jak długo używamy jedną reklamówkę? Średnio tylko 25 minut! Potem wyrzucamy.
Także znamienne jest to, iż nasza jednorazówka - reklamówka swoją nazwę zawdzięcza reklamie. Czyż w naszych wyborach konsumenckich właśnie reklama, promocja, marketing nie skłaniają nas do postaw i wyborów budujących coraz większą górę, śmieci.
Dlatego akcja "365 reklamówek śmieci" jest okazją do promowania postawy EKO-KONSUMENTA, do mówienia o recyklingu i segregacji odpadów opakowaniowych
***
W Polsce na wysypiska trafia aż 70% śmieci. W Niemczech, Holandii czy Szwecji - tylko 1%. Czas na zmiany. Polacy też potrafią zmienić swoje nawyki i dostrzec, że im mniej opakowania na produkcie tym lepiej! Jak się tym zainteresować? Choć raz przyjrzeć się śmeciom krytycznym okiem. Są niepotrzebne? Więc dlaczego JEST ICH TAK DUŻO?!
Rocznie po przeciętnym Europejczyku pozostaje ok. 502 kilogramów śmieci. Tylko 38 proc. z nich trafia na wysypisko. Reszta jest spalana, poddawana recyklingowi lub kompostowana. W Polsce na wysypiska trafia aż 70% śmieci, a każdy z nas rocznie "produkuje" ok. 315 kilogramów różnych odpadów.
Recykling, czyli procesy, w których odpady przetwarzane są na nowe produkty to jeden z najlepszych sposobów gospodarki odpadami, ponieważ pozwala używać tych samych materiałów wielokrotnie. Ale recykling wymaga zmiany nawyków - wymaga odpowiedzialnej segregacji odpadów. Bardzo często, zwłaszcza w gospodarstwach domowych i miejscach publicznych segregacja dotyczy zużytych opakowań. Dzięki temu naprawdę oszczędzamy zasoby przyrody i energię, a przede wszystkim zmniejszamy ilość odpadów wywożonych na wysypiska śmieci.
"Skrzydlaci przyjaciele" konkurs plastyczny


Konkurs plastyczny dla przedszkolaków odkrywających tajemnice przyrody
"Skrzydlaci przyjaciele" to Międzynarodowy XIII Konkurs plastyczny dla najmłodszych pasjonatów przyrody.
Konkurs został objęty honorowym patronatem Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
Przedmiot konkursu:
Prace przestrzenne i płaskie tematycznie związane z ptakami i owadami żyjącymi w lasach, na łąkach i polach.
Organizator:
Przedszkole Samorządowe nr 64 PN. „Akademia Jasia i Małgosi"15-349 Białystok, ul. Dubois 12
Kontakt: Dorota Kazberuk, Barbara Sierzputowska, Anna Ostaszewska, Anna Laskowska, Izabela Łagoda
tel. 85 745 30 50
e-mail: przedszkole64@op.pl
ZAPRASZAMY !
Wojewódzki Konkurs Wiedzy Ekologicznej


Białowieski Park Narodowy zaprasza gimnazjalistów z terenu województwa podlaskiego do uczestnictwa w Wojewódzkim Konkursie Wiedzy Ekologicznej: „Różnorodność biologiczna i formy ochrony przyrody w Polsce
Białowieski Park Narodowy zaprasza gimnazjalistów z terenu województwa podlaskiego
do uczestnictwa w Wojewódzkim Konkursie Wiedzy Ekologicznej:
„Różnorodność biologiczna i formy ochrony przyrody w Polsce"
Z uwagi na „rocznicową" - V edycję Konkursu, tematyka zadań praktycznych będzie różnorodna – dotyczyć będzie żubra – gatunku ocalonego od zagłady podkreślając udany proces restytucji, w 85 jego rocznicę, biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony tego wyjątkowego ssaka jak też walorów przyrodniczych Puszczy czy rozwoju zrównoważonego.Konkurs przebiegał będzie w trzech etapach, a jego finał odbędzie się w Białowieży.
Etap szkolny – zgłoszenia przyjmowane do 12 września 2014 r. Na tym etapie uczniowie rozwiązują test wiedzy dostarczony przez Organizatora.
Etap powiatowy – 9 października 2014 r. Uczniowie rozwiązują test o tematyce ekologicznej kwalifikujący do udziału w Finale Wojewódzkim Konkursu
Etap wojewódzki – odbędzie się 20 listopada 2014 r. w siedzibie Białowieskiego Parku Narodowego.
Współorganizatorzy:
- Biebrzański Park Narodowy;
- Narwiański Park Narodowy;
- Wigierski Park Narodowy;
- Suwalski Park Krajobrazowy;
- Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej;
- Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi;
- Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku.
Uczestnicy: Uczniowie szkół gimnazjalnych z woj. podlaskiego
Terminy i miejsce:
- do 12.09.2014r – przesłanie pocztą/ drogą elektroniczną zgłoszenia szkoły do udziału w konkursie;
- 18.09.2014r – etap szkolny (rozwiązanie testu);
- 09.10.2014r – etap powiatowy (rozwiązanie testu);
- do 07.11. 2014r – przesłanie przez finalistów do etapu wojewódzkiego pracy autorskiej na adres organizatora;
- 20.11. 2014r – finał wojewódzki w siedzibie organizatora.
Więcej informacji o konkursie tutaj.
Zapraszamy serdecznie wszystkich gimnazjalistów do udziału w konkursie!
Konkurs fotograficzny "Las i my"


Zapraszamy do udziału w konkursie organizowanym w ramach wspólnego przedsięwzięcia II Targów Leśnych „Las i my”, współorganizowanych przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Białymstoku i Nadleśnictwo Rudka.
Celem konkursu jest:
- Promocja polskich lasów oraz zwiększenie wrażliwości uczestników na otaczającą przyrodę i piękno okolicznych krajobrazów
- Aktywizacja społeczności lokalnej, zwłaszcza młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej poprzez rozwijanie zdolności artystycznej
- Prezentacja twórczości młodzieży w dziedzinie fotografii
W konkursie wyróżnia się dwie kategorie, do których można zgłaszać prace:
- „Drewno" – zdjęcia przedstawiające drewno w różnych formach i sposobach jego zastosowania.
- „Cuda i tajemnice lasów" – zdjęcia przedstawiające ciekawe obiekty i zjawiska występujące w lasach.
Regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy do pobrania poniżej.
Konrurs literacko-plastyczny "Wakacyjne bezpieczeństwo widziane oczami dziecka"
Nadleśnictwo Czarna Białostocka informuje i zachęca do wzięcia udziału w konkursie literacko-plastycznym – „Wakacyjne bezpieczeństwo widziane oczami dziecka", współorganizowanym przez Komendę Wojewódzką Policji w Białymstoku oraz Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Białymstoku.
Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych klas IV – VI oraz szkół gimnazjalnych z terenu województwa podlaskiego.
Regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy znajduje się w poniższym załączniku.
Konkurs na Pierwszą ”Biebrzańską Miss”!


Biebrzański Park Narodowy, w porozumieniu z Instytutem Biologii Ssaków w Białowieży, organizuje konkurs na Biebrzańską Miss Alei.
Biebrzański Park Narodowy, w porozumieniu z Instytutem Biologii Ssaków w Białowieży, organizuje konkurs na Biebrzańską Miss Alei.
Konkurs jest adresowany do dzieci i młodzieży (szkoła podstawowa, gimnazjum, liceum) z gmin: Augustów, Bargłów Kościelny, Lipsk, Sztabin, Tykocin, Grajewo, Radziłów, Rajgród, Jedwabne, Wizna, Goniądz, Jaświły, Mońki, Trzcianne, Dąbrowa Białostocka, Nowy Dwór, Suchowola, Rutki - zlokalizowanych w granicach obszarów Natura 2000. Do konkursu są przyjmowane zgłoszenia od osób indywidualnych, jak też zgłoszenia grupowe.
Celem konkursu jest zwrócenie uwagi i zaangażowanie społeczeństwa w ochronę rodzimego krajobrazu kulturowego, promowanie gatunków rodzimych. Jak też zwrócenie uwagi na zagrożenia wynikające z wprowadzania gatunków obcego pochodzenia. Gatunki inwazyjne stanowią jedno z najważniejszych przyczyn spadku liczebności ptaków wodno-błotnych w dolinie Biebrzy.
Szczegóły konkursu: regulamin oraz formularze zgłoszeniowe na stronie www.biebrza.org.pl w zakładce Konkursy
Bezpośredni link:
http://www.biebrza.org.pl/774,konkurs-biebrzanska-miss-alei.html
ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ ZE SZCZEGÓŁAMI!
SKRZYDLACI PRZYJACIELE


Konkurs plastyczny dla najmłodszych pasjonatów ptaków i owadów
Konkurs plastyczny dla najmłodszych pasjonatów ptaków i owadów organizowany we współpracy z Nadleśnictwem Supraśl
Podlascy leśnicy w imieniu własnym i organizatorów zapraszają przedszkolaki do udziału w konkursie plastycznym „Skrzydlaci przyjaciele"
Konkurs został objęty honorowym patronatem Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
Przedmiot konkursu: Prace przestrzenne i płaskie tematycznie związane z ptakami i owadami żyjącymi w lasach, na łąkach i polach.
Termin nadsyłania prac: 04. 04. 2014 r.
Organizator: Przedszkole Samorządowe nr 64
„Akademia Jasia i Małgosi"
15-349 Białystok, ul. Dubois 12
tel. 85 745 30 50
e-mail: przedszkole64@op.pl
Współpraca: Nadleśnictwo Supraśl
Asset Publisher
Co nas czeka w gospodarce drewnem
Co nas czeka w gospodarce drewnem
W przyszłym roku do sprzedaży trafi 38,5 mln m³ drewna z Lasów Państwowych. Drewno to ekologiczny, odnawialny surowiec, przy tym ważny filar polskiej gospodarki.
Drewno dla przemysłu
Z tego pula surowca dla przemysłu drzewnego wyniesie około 31,7 mln m³. To prawie o 700 tys. m³ więcej niż rok wcześniej. LP zwiększają pozyskanie drewna od dawna - od 1990 r. wzrosło ono ponad dwukrotnie i wciąż stabilnie rośnie co roku o kilkaset tysięcy metrów sześciennych.
Trend ten obserwujemy także na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. Tu w roku 2016 na rynek ma trafić nieco ponad 2,7 mln m³ drewna, z tego ok. 2,3 mln m³ do przedsiębiorstw przemysłu drzewnego z naszego terenu.
W przyszłym roku przedsiębiorcy będą mogli kupować drewno w jednej procedurze, składającej się z dwóch etapów:
- sprzedaży ofertowej w Portalu Leśno-Drzewnym (PLD) z uwzględnieniem wielkości zakupów drewna, tj. dla klientów, którzy dokonywali już zakupu drewna w LP;
- aukcjach systemowej w aplikacji E-drewno dla wszystkich klientów, także nowych firm na rynku.
Na podstawie wyników obydwu etapów zostanie zawarta jedna roczna umowa sprzedaży.
Zmiany wprowadzone do zasad sprzedaży na 2016 rok są wynikiem analiz postulatów zgłaszanych przez przedsiębiorców, uwzględniają zalecenia pokontrolne NIK oraz wymogi wynikające z ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów.
Sprzedaż detaliczna
Wspomniane wyżej procedury dotyczą sprzedaży hurtowej surowca dla przemysłu. Tak samo jak w latach poprzednich, na odrębnych zasadach będzie odbywała się detaliczna sprzedaż drewna na opał (cennik ustala każdy nadleśniczy). Pula drewna dla odbiorców detalicznych w skali kraju wyniesie 6,2 mln m³, zaś na terenie białostockiej dyrekcji LP na rynek detaliczny ma w przyszłym roku trafić nieco ponad 375 tys. m³ drewna. Zakupy tego drewna odbywają się bezpośrednio w nadleśnictwie.
Aby pozyskać drewno dla odbiorców detalicznych i przemysłu drzewnego, Lasy Państwowe zawierają umowy na wykonanie prac leśnych z zakładami usług leśnych. Na terenie RDLP w Białymstoku funkcjonuje ok. 700 takich firm. Szacuje się, że zatrudnienie w nich znajduje około 2,5 tys. osób. Do prac leśnych zatrudniani są mieszkańcy małych miejscowości, dla których jest to często jedyna możliwość zatrudnienia w miejscu zamieszkania.
Największy dostawca na polskim rynku
Lasy Państwowe są największym dostawcą drewna na polski rynek. Surowiec pozyskiwany polskich lasach prawie w całości trafia do polskich przedsiębiorstw. W skali Regionalnej Dyrekcji LP w Białymstoku odbiorcy drewna to ponad 700 przedsiębiorstw różnej wielkości, zatrudniających od kilku do ponad stu osób. Ponad połowa przedsiębiorstw w tej branży ulokowana jest na obszarach wiejskich. Tu przedsiębiorcy drzewni należą do głównych pracodawców i są ważnym motorem rozwoju regionalnego.
Dzięki temu, że drewno jest sprzedawane przez jedną, państwową instytucję, przemysł drzewny ma dobre warunki do rozwoju. W wielu krajach UE, gdzie jest dużo lasów prywatnych, handel drewnem mocno zależy od cykli koniunkturalnych.
Lasów i drewna wciąż przybywa
Lasy Państwowe opierają się na 10-letnich planach urządzenia lasu. Taki sposób planowania zapewnia systematyczny wzrost zasobów drewna i ich średniego wieku. I tak w regionie północno-wschodniej Polski od 1945 roku przybyło, na skutek odnowień i zalesień, ponad 220 tysięcy hektarów lasów. Co roku leśnicy sadzą tu około 30 milionów drzew, a w całej Polsce 500 milionów. Lesistość białostockiego regionu w tym okresie zwiększyła się o jedną trzecią, do blisko 30%.
Lasy Państwowe wycinają średnio około 60 procent drewna, jakie w ciągu danej dekady przyrasta w lesie. Cała reszta zwiększa zasoby.
Zasobność podlaskich i mazurskich lasów w 2005 roku wynosiła 257 m3 drewna na hektar, natomiast dzisiaj zasobność wynosi już 275 m3 na hektarze. Ten przyrost zasobności ma miejsce w Polsce już od wielu lat, więc i nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe, niż pół wieku temu. Wynoszą one w sumie 2,4 miliarda m3, w tym w Lasach Państwowych blisko 2 miliardy m3. To czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Dlatego, kupując drewno lub produkty z polskiego drewna mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób nie zagrażający trwałości lasów i przyrody. Stale rosnąca zasobność lasów i drzewostanów umożliwia Lasom Państwowym stopniowe zwiększanie pozyskania surowca, by bez zagrożenia trwałości lasu zaspokoić coraz większy popyt.
Rokrocznie Lasy Państwowe starają się pozyskiwać 1/10 drewna z 10-letnich planów urządzenia lasu. Przemysł drzewny wie, jaka jest w danym roku spodziewana podaż surowca i to w perspektywie wieloletniej – nigdzie indziej rynek drzewny nie ma takiej stabilności i przewidywalności.
Polska siła na rynku meblarskim
Polska jest 10. największym producentem i 4. eksporterem mebli na świecie. Przemysł drzewny sprzedaje za granicę wyroby o wartości ok. 45 mld zł rocznie, co stanowi 10 proc. całego polskiego eksportu. Sektor leśno-drzewny wypracowuje ok. 2 proc. PKB. Nie tylko daje pracę setkom tysięcy osób, lecz także jest motorem inwestycji i rozwoju innowacyjnych technologii. Od początku transformacji przyciągnął też zagraniczny kapitał o wartości ponad 30 mld zł. Wśród prywatnych przedsiębiorstw sektora leśno-drzewnego są i wielkie koncerny z udziałem obcego kapitału, i duże oraz średnie rodzime spółki, ale 9 na 10 podmiotów w branży to małe zakłady, zatrudniające mniej niż 10 osób.