Aktualności Aktualności

XV Spotkania Hubertowskie w Puszczy Knyszyńskiej

Spotkania Hubertowskie swoją nazwę wzięły od imienia Św. Huberta patrona myśliwych. To dla sympatyków polowań i lasu najważniejsze święto w roku.

Tegoroczne XV Spotkania Hubertowskie rozpoczęły się w sobotę 10 września w Karakulach od zawodów strzeleckich. Myśliwi rywalizowali o prestiżowy tytuł najlepszego strzelca w kilku kategoriach strzeleckich pod czujnym okiem sędziów.

Kolejnym punktem programu było Seminarium Naukowe. Zaproszono wielu znakomitych prelegentów oraz gości z Czech i Litwy, przedstawicieli duchowieństwa, leśników, myśliwych, naukowców, samorządowców, pracowników oświaty, służby mundurowe jak również lokalne stowarzyszenia i przedsiębiorców. Szczególnymi gośćmi byli przedstawiciele trzech zakonów: Zakonu Kawalerów Orderu Złotego Jelenia z Wielkim Mistrzem Jackiem Sakowiczem na czele, Zakonu Obroża Psa Gończego oraz Zakonu Św. Huberta z Kuks w Czechach.

X Seminarium Naukowe w ramach XV Spotkań Hubertowskich miało miejsce w Domu Kultury w Czarnej Białostockiej. Licznie przybyłych gości serdecznie powitał Nadleśniczy Nadleśnictwa Czarna Białostocka pan Janusz Samociuk.  Zanim rozpoczęła się część referatowa, Zastępca Dyrektora ds. Gospodarki Leśnej RDLP pan Zenon Angielczyk wręczył Kordelas Leśnika Polskiego – najwyższe odznaczenie leśników, redaktorowi naczelnemu Łowca Polskiego panu Bartoszowi Marcowi. Nagroda nawiązuje do tradycji paradnego ubioru pracowników Lasów Państwowych w okresie II Rzeczpospolitej Polskiej i jest wyróżnieniem za zasługi dla rozwoju Lasów Państwowych. Wręczeniu nagrody towarzyszył utwór myśliwski grany przez sygnalistów. Melodyjny dźwięk trąb myśliwskich jeszcze nie raz rozbrzmiewał tego wieczoru.

Tegoroczne referaty wygłosili:

  • Monika Szima-Efinowicz, dyrektor Muzeum Ślężańskiego w Sobótce – „Historia i współczesność edukacji przyrodniczej”
  •  dr Andrzej Kruszewicz, dyrektor Ogrodu Zoologicznego w Warszawie – „Histeria urbanogenes oraz nasze relacje ze zwierzętami”
  • Marek Krzemień, inżynier leśnik, z zawodu fotografik, dziennikarz, autor i wydawca – „350 lat Zakonu Kawalerów Orderu Złotego Jelenia”
  • Dariusz Piszczatowski, Prezes Koła Łowieckiego „Jarząbek” w Białymstoku – „Tęsknota za rajem utraconym”.

Zagadnienia wykładów dotyczyły, między innymi, spraw związanych z łączeniem edukacji przyrodniczej z historią. Interesującym i budzącym emocje tematem okazała się sprawa „skomplikowanych relacji człowieka ze zwierzętami”. Kolejna poruszana dyscyplina dotyczyła promocji i modelu łowiectwa. Nie zabrakło też wypowiedzi przedstawiciela czeskiego Zakonu Św. Huberta. Przedmiotem wielce aktualnym, chociaż sięgającym trzech wieków wstecz, był początek zawiązania Zakonu myśliwskiego, którego postanowienia statutu nie przedawniły się do dziś.

W związku z 350 rocznicą powstania Zakonu uroczyście wręczono pamiątkowe medale osobom, które dla Zakonu położyły wielkie zasługi. Otrzymał je między innymi Nadleśniczy Nadleśnictwa Czarna Białostocka pan Janusz Samociuk oraz Zastępca Dyrektora ds. Gospodarki Leśnej RDLP pan Zenon Angielczyk. Był to również dobry moment do zauważenia innego patrona, od dwóch lat oficjalnego patrona leśników – Św. Jana Gwalberta, którego święto obchodzone jest 12 lipca. Z tej okazji Towarzystwo Miłośników Czarnej Białostockiej i Okolic przy którym działa Centrum Kultury Łowieckiej uhonorowało medalami Św. Gwalberta kolejne osoby. Medal wraz z sentencją św. Gwalberta Wszystko co na świecie stworzone niby księga albo obraz jest nam dane pod rozwagę otrzymał między innymi nieobecny ksiądz biskup Henryk Ciereszko oraz pan Wacław Gosztyla z Polskiego Związku Łowieckiego.

Podsumowaniem tej części seminarium było życzenie odnalezienia i sprowadzenia relikwii św. Gwalberta do kaplicy na terenie nadleśnictwa, „tak, aby leśnicy i myśliwi mieli gdzie świętować”.

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się nabożeństwem w Kościele pw. Świętej Rodziny w Czarnej Białostockiej z udziałem leśników, myśliwych, zaproszonych gości i mieszkańców. Wyjątkowy wystrój wnętrza złożony z poroży jeleniowatych oraz muzyka myśliwska zespołu „Galindowe Rogi” z Nadleśnictwa Maskulińskie podkreślał myśliwski i leśny charakter uroczystości.

 

Padający deszcz nie odstraszył zawodników IV Biegu Hubertusa, który podzielono na dwa dystanse: 1800 metrów i 10,5 kilometra. Medale zwycięzcom wręczała była trenerka mistrza olimpijskiego, Wojciecha Nowickiego i obecna trenerka srebrnej medalistki Mistrzostw Europy, Ewy Różańskiej Malwina Wojtulewicz.

Ze sceny na pomoście dobiegała muzyka występujących zespołów muzycznych. Każdy z odwiedzających Zalew Czapielówka mógł odnaleźć swoje rytmy i posłuchać koncertu w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Muzyki Myśliwskiej Polskiego Związku Łowieckiego pod dyrekcją Mieczysława Leśniczaka, zespołów: „Trans”, „Szafis”, „I o To Chodzi” i „Trio Akordeonowe Akord”.

Nie mogło zabraknąć dziczyzny prosto z lasu, a także regionalnych dań i wypieków. Pośród wielu atrakcji znalazły się pokazy sokolników i prezentacja psów myśliwskich. Zorganizowana przez PZŁ strzelnica łucznictwa czekała na osoby chcące sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie. Można było zajrzeć na stoisko promujące „Zioła Podlasia” lub skorzystać z kiermaszu produktów szkółkarskich przygotowanych przez Nadleśnictwo Łomża. Swoje stoisko miała również Podlaska Policja, która prezentowała sprzęt policyjny wykorzystywany podczas pracy.

Nadleśnictwa: Czarna Białostocka, Dojlidy, Krynki, Supraśl wchodzące w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego Puszczy Knyszyńskiej, wystawiły namioty edukacyjne, gdzie była możliwość sprawdzenia swojej wiedzy w dziedzinie leśnictwa. Uczestnictwo zaś w konkursach i zabawach związanych ze znajomością drzew wiązało się z otrzymaniem ciekawej nagrody. Przy okazji leśnicy dzielili się swoją pasją jak rzeźbiarstwo czy wytwarzanie długopisów i innych przedmiotów z drewna.

Coroczne Spotkanie Hubertowskie mają za zadanie pokazać kulturę nie tylko łowiecką, ale i leśną, z którą wiąże się wiele innych zainteresowań. Św. Hubert, który według legendy, ujrzał jelenia z krzyżem w porożu, potrafił zjednywać ludzi dla wiary chrześcijańskiej. Idea ta łączy społeczność do dziś jedną klamrą współpracy, szacunku i zrozumienia procentując zgodnym działaniem wielu organizacji i społeczności.

Dziękujemy wszystkim osobom i organizacjom za współpracę i zainteresowanie. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku znów możemy liczyć na Waszą obecność.

 

Organizatorami XV Spotkań Hubertowskich w Puszczy Knyszyńskiej byli: RDLP w Białymstoku, Nadleśnictwo Czarna Białostocka, Polski Związek Łowiecki – Zarząd Okręgowy w Białymstoku, Dom Kultury w czarnej Białostockiej oraz Miasto i Gmina Czarna Białostocka.