Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca na Placu Konstytucji 3 Maja w Czarnej Białostockiej odbyły się uroczystości upamiętniające tych, którzy po II Wojnie Światowej przeciwstawili się ówczesnej władzy komunistycznej.

Poczty sztandarowe, mieszkańcy, przedszkole , szkoły i przedstawiciele zakładów pracy, spotkali się aby oddać hołd i uczcić pamięć Żołnierzy Niezłomnych. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzimy 1 marca, ponieważ właśnie tego dnia w 1951 r. w więzieniu mokotowskim, znajdującym się przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie, wykonano wyrok śmierci na ostatnich przywódcach organizacji Wolność i Niezawisłość. „Żołnierze Wyklęci” to uczestnicy polskiego zbrojnego podziemia niepodległościowego, którzy od 1944 r. walczyli przeciwko sowieckiej okupacji i narzuconej przez Moskwę władzy komunistycznej. Wielu z nich stanowi dla nas wszystkich wzór do naśladowania, jak choćby rotmistrz Witold Pilecki. Żołnierz niezłomny, żołnierz wyklęty, żołnierz „Rzeczypospolitej utraconej”, ostatni ułan Rzeczypospolitej, „ochotnik do Auschwitz”, jeden z sześciu najodważniejszych ludzi europejskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Zawsze warto również pamiętać o takich postaciach jak kapral Stanisław Szczęsny poległy podczas wojny polsko – bolszewickie w 1920r.,  nie tylko podczas obchodów Dnia Niepodległości 11 listopada. Takich bohaterów stanowiących wzór do naśladowania było wielu. Tych znanych i tych bezimiennych.

        Świat nigdy nie jest czarno biały, szczególnie w trudnych i mrocznych czasach, zawsze są odcienie szarości, ale pamiętajmy „Warto być uczciwym, choć nie zawsze się to opłaca. Opłaca się być nieuczciwym, ale nie warto.” i chociaż te słowa profesora Władysława Bartoszewskiego zostały wypowiedziane wiele lat później są one ze wszech miar uniwersalne. Zarówno wtedy,  w tych tragicznych latach, dzisiaj i dla przyszłych pokoleń.