Aktualności Aktualności

MUSTANGI W POLSKICH LASACH

W Polskich lasach żyją mustangi – dzikie konie, potomkowie tarpanów, które po raz ostatni w Polsce widziane były w XVIII wieku w okolicach Puszczy Białowieskiej.

Takiego wydawnictwa w Polsce jeszcze nie było. TARPAN to książka i album, to opowieść o przeszłości, o dzikich zwierzętach, które dzięki wysiłkom naukowców i leśników żyją w polskich lasach. TARPAN to opowieść o legendarnych koniach, których już nie ma, a których wspomnienie podtrzymują koniki polskie, spokrewniona rasa koni, żyjące dziko w Polsce.

Leśnicy, biolodzy czy koniarze dobrze znają te zwierzęta i rozpoznają je wśród innych ras koni. To właśnie koniki polskie potrafią bez pomocy człowieka przetrwać w trudnych, leśnych warunkach, bez względu na porę roku czy niesprzyjającą pogodę.

Polscy leśnicy są bardzo dumni, że na terenach należących do Lasów Państwowych znajduje się kilka miejsc, gdzie można spotkać te wyjątkowe zwierzęta w tzw. hodowlach rezerwatowych – podkreśla Andrzej Konieczny, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.

Tarpan – tytułowy bohater tej pięknej publikacji – w historii Polski, a w dużej mierze także regionu Podlasia, zapisał się złotymi zgłoskami. Zaistniał w literaturze, w sztuce, ale i wspomnieniach czy opowieściach ludzi związanych z lasami. I chociaż gatunek tego dzikiego konia wyginął, to pamięć po nim jest wciąż żywa – opisuje Andrzej Nowak, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

Najnowsza publikacja Lasów Państwowych pt. TARPAN przedstawia historię dzikich koni, które do końca XVIII wieku żyły dziko w Polskich lasach oraz koników polskich spokrewnionej rasy, mającej w swoich genach cząstkę legendarnego tarpana. Autorzy zabierają nas w niezwykłą podroż po bezkresach Polski, opowieść o koniach, która powala nie tylko poznać je z bliska, ale także historię dzikich ras oraz zaangażowanie ludzi w zachowanie gatunku. Pomysł książki zrodził się w sercach polskich leśników, którzy wpierają dziko żyjące konie, aby jak najlepiej żyło im się w ich środowisku naturalnym.

Na przykładzie wolno żyjących koników polskich, można zadumać się nad historią ich życia. Dzięki temu, że żyją w hodowlach rezerwatowych, pamięć o dawnych tarpanach przetrwała. I tak jak ongiś tarpany przemierzały polskie lasy i knieje, tak dziś ich następcy, choćby w małej części, ale przypominają nam i przybliżają historię dzikich koni, o których warto pamiętać – tarpanów – zwierząt, które od wieków wpisane były w wielką księgę przyrody polskiej – przedstawia Dariusz Karp.

Piękno polskich mustangów możemy podziwiać w kilku miejscach w Polsce: Nadleśnictwie Gliniska, Nadleśnictwie Borki, w Zakładzie Doświadczalnym PAN w Popielnie, Roztoczańskim Parku Narodowym, Biebrzańskim Parku Narodowym i kilku innych miejscach, a także w najnowszej publikacji Lasów Państwowych przygotowanej przez leśników z Nadleśnictwa Płaska i Rajgród.

 

Materiały do pobrania